TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ MARKALARI AÇIKLANDI

Brand Finance Logo

Brand Finance, her yıl düzenlediği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının 8.si olan 2014 sonuçlarını açıkladı. Her yıl değeri artan ya da azalan markaların bulunduğu listede 2 milyar Dolar değeri ileTürk Telekom, birinciliği bu yıl da devam ettirdi.

Uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance, 2014 yılı için yapmış olduğu marka değeri araştırması ile Türkiye’nin en değerli markalarını bir kez daha belirledi. 2013 verileri ile hazırlanan listeye göre 100 markanın toplamı 30 milyar 849 milyon Dolar. Son 8 yıl içerisinde ilk yüz markanın toplam değerinin 25-35 milyar dolar bandı içerisinde seyretmesi dikkat çekiyor.

Brand Finance

 

Listenin ilk sıralarına bakıldığı zaman ise tablo şöyle;

Türk Telekom      : 2 milyar Dolar

Akbank                : 1 milyar 983 milyon Dolar

Türk Hava Yolları  : 1 milyar 922 milyon Dolar

İş Bankası            : 1 milyar 893 milyon Dolar

Arçelik                 : 1 milyar 616 milyon Dolar

2013 yılı araştırması ile kıyaslandığında, Türk Telekom ve Akbank yerini korurken, geçen yılın 4’üncüsü olan Türk Hava Yolları 3., 3’üncü olan İşbankası’nın da 4. Olduğu görülüyor. Arçelik ise bir adım yükselerek 5. olmayı başardı.

İlk 10’a göz atıldığında ise geçen yıl 9. Sırada olan Anadolu Efes’in hızlı bir yükseliş ile 6. sıraya yerleştiği görülüyor. İlk 10’da bulunan diğer markalar ise Garanti Bankası,Turkcell, Bim ve Yapı Kredi oldu.

Araştırma ile ilgili sorularımızı cevaplayan Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner,listeye bu yıl dahil olan 13 yeni markanın olduğunu ve bu markalar arasında Ziraat Bankası gibi bilinen markaların bulunduğunu, araştırmaya dahil olan değerli markalar arttıkça, daha az değerli olanların liste dışında kaldıklarını dile getirdi. Markaların araştırmaya olan ilgisini de değerlendiren İlgüner, her yıl çalışmaya dahil olan firma sayısında artış gözlemlediklerini ifade etti.   

 

SPOT “100 Marka’nın Değeri Küresel Ölçekte Büyük 1 Markaya Eşit”

Derecelendirme kuruluşlarının paralelinde bir değerlendirmede bulunduklarının altını çizen İlgüner, “Belirtmem gerekir ki, Brand Finance bulguları ile Standart & Poors derecelendirmeleri arasında büyük bir paralellik mevcuttur. Bu durum, şirketlerin ekonomik yapıları, gelişmeleri ile marka değerleri arasında güçlü bir bağ olduğunu göstermektedir. Ancak, Türkiye açısından toplamda belirgin bir değişim ne yazık ki gözlenememektedir. Türkiye'nin en değerli 100 markasının toplamı son 8 yıldır aynı bant içerisinde seyretmektedir. Yüz markanın toplam değeri 32 milyar dolara   erişememektedir. Bu değer, küresel ölçekte irice bir markanın değerine eşittir” dedi.

 

LİSTENİN İLK SIRALARINDA BANKALAR VAR

En değerli 100 marka içerisinde bankaların ön plana çıkma nedenlerini açıklayan İlgüner, Bu yıl ki 100 en değerli marka toplamının %70'inin hizmet markaları, %30'unun ise sanayi markalarına ait olduğunu belirterek, Hizmet sektörünün payının oldukça yüksek olduğunu bu sektör içerisinde de bankaların değerin önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. Değerlendirme çalışmasının elde edilen hasılat/kazanç göstergeleri doğrultusunda marka payını belirlemeye çalıştığını ifade eden İlgüner, “Bu nedenle, yüksek kazanç oranına sahip banka markalarının üst sıralarda yer alması kaçınılmaz olmaktadır” dedi.