TÜRKİYE’DE YERLEŞİK MAĞAZA İÇİN 3 YILIMIZ VAR

bonprix logo

Thomas Carroux / bonprix Türkiye Genel Müdürü

 

Otto Group üyesi olarak, 1986 yılında kurulduk. Bugün Almanya ve Avrupa’da modayı kaliteli hizmetle sunan öncü şirketlerden biri konumundayız. Kadın, erkek ve çocuk giyim başta olmak üzere, iç çamaşırı, ayakkabı ve hatta mobilya ve ev eşyalarına kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bugün Türk tüketiciler bonprix.com.tr’deki 26 bin farklı model arasından seçim yapabiliyorlar.

 

1990’lardan beri Multi-Channel (çok kanallı) satış stratejisi takip ediyoruz; katalog, yerleşik mağaza ve internet mağazacılığını kullanıyoruz. Türkiye’de henüz yerleşik mağazamız yok ancak 3 yıl gibi süre sonra açma planımız var. Diğer taraftan hedefimize ulaşmak için ürün çeşitliliğimizi sürekli olarak artırıyoruz. Müşterilerimiz “bonprix, it’s me!” sloganının, kişisel stile vurgu yapan bir moda anlayışını ifade ettiğinin farkında. Dahası yüksek kaliteli ürünleri pahalı olmayan fiyatlarla sunuyoruz. Şirketimizin yıllardır kendi bünyesinde bulundurduğu Kalite Geliştirme Departmanı’nın yanı sıra, dünya çapında, bağımsız ve sertifikalı kontrol laboratuvarlarının da ayrı olarak yönettiği, kalite kontrol testleri de yapılıyor. Ayrıca müşterilerimize geniş bir ödeme seçeneği sunuyoruz. Kredi kartı ile ödemenin yanı sıra müşterilerimize kapıda ödeme seçeneği de veriyoruz. bonprix olarak, katalog ve online satışı bir araya getiren ikili bir satış yolu izlediğimizden, müşterilerimiz telefonla da sipariş verebiliyor.

 

ONLİNE ALIŞVERİŞÇİLERİN SAYILARI ARTIYOR

 

Araştırmalar, Türkiye’de her beş kişiden birinin online alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu oldukça yüksek bir rakam ve sürekli de artış halinde. Perakende sitelerinin sayısındaki hızlı artış da bu yükselişin bir göstergesi. bonprix.com.tr haftada 250 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Sezonun yoğun zamanlarında bu rakam 500 bin ziyaretçiye kadar çıkabiliyor. Son 24 ayda bonprix.com.tr’den alışveriş yapan müşteri sayımızın toplam 75 bini bulduğunu görüyoruz. Bu rakamlar da bize Türkiye’de müşterilerin e-ticarete büyük bir ilgisi olduğunu söylüyor. 2014’te de yüzde 100 gibi bir oranda büyümeyi planlıyoruz. Bu hedeflerimizi de potansiyellere yönelik değerlendirmelerimiz sonucunda belirliyoruz.

Thomas Carroux / bonprix Türkiye Genel Müdürü

 

 

UZAKTAN SATIŞLARDA GÜVENLİK OLMAZSA OLMAZ

 

Güven uzaktan satış modellerinde, özellikle de e-ticarette çok büyük önem taşıyor. Bizler de her zaman güvenliği olmazsa olmaz bir kriter olarak ele alıyoruz. Müşterilerimizin verilerinin korunmasını sağlıyoruz. Ödemelerde azami güven ortamını yaratmak için teknolojik gelişmelerden faydalanıyoruz. Örneğin, kredi kartı ile ödemelerde üçüncü kişilerin izinsiz erişimini ve kullanımını engellemek için Secure Socket Layer (SSL) gibi en modern şifreleme tekniklerini kullanıyoruz. SSL, güvenli veri değişimini sağlayan, uluslararası standartta bir şifreleme yazılımı. Bu şekilde bütün sipariş ve kredi kartı bilgileri bonprix’ye şifrelenerek iletiliyor.

 

 

TEKNOLOJİ E-TİCARETİN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR

 

Ekonomide istikrar sağlandıkça ve teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaştıkça e-ticaret sektörü de gelişimini sürdürecektir. Örneğin son zamanlarda mobil cihazların kullanımı e-ticarette önemli bir değişime neden oluyor. Gene teknolojik gelişmeler sayesinde müşteriler artık daha güvenli bir şekilde alışveriş yapıyor. Böylece bugüne dek çeşitli sebeplerle online alışverişe mesafeli duran tüketiciler de, bu yönteme sıcak bakmaya başlıyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde diyebiliriz ki; teknoloji şimdiye dek olduğu gibi, gelecekte de e-ticaretin elini güçlendiren en önemli olgu olacak.