TPF SEKTÖRE ELEMAN YETİŞTİRİYOR

Tpf Sektörlere Eleman Yetiştiriyor

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ‘de kısa süre önce Başkanlık koltuğuna oturan Mustafa Altunbilek, perakende sektörünün sorunlarına ve geleceğine dair fikirlerini paylaştı. Kalifiye eleman ihtiyacının sektörün en önemli sorunu olduğunu dile getiren Altunbilek, yetişmiş eleman bulmanın zorluklarını anlattı ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) konu ile ilgili yürüttüğü PER-DER Akademi oluşumundan bahsetti.

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun kuruluş amacı ve genel yapısı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Tüketici haklarına, sosyal hukuk devleti anlayışına, milli ve manevi değerlere sahip çıkarak; ülke çıkarlarını, perakendecilik sektöründe çalışanların ve onların bağlı bulundukları kurumların haklarını korumayı ve geliştirmeyi kendisine amaç edinen Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) 12 Eylül 2006 tarihinde Ankara’da kuruldu. 2008 yılında federasyon merkezi İstanbul’a taşındı.

Perakendecilerin çatı örgütü konumunda olan TPF’nin, toplam 16 derneği (PERDER) bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, Ege, Karadeniz, Batı Karadeniz, Bursa, Konya, Çukurova, Güneydoğu, Kayseri, Akdeniz, İpek Yolu, Van, Doğu Anadolu PERDER ,BEYPER ve Kıbrıs Perder’le faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

Perakende sektöründe doğabilecek sorunları çözmeyi, yerel perakendeciler arasında dayanışmayı sağlamayı kendine görev edinen TPF, çalışmalarını hayata geçirirken uyum, güven ve işbirliği ilkelerinden hareket etmektedir.Hergeçen gün büyümesine devam eden perakende sektöründe önemlibir bileşen olan perakendecilerimizin yaptığımız aktivitelerle ufuklarını açmak ve son yeniliklerinin takibini sağlamaktayız.Gerek yaptığımız konferanslar,gerekse teknolojik geziler,yurtdışı fuar organızayonları ve çeşitli eğitim çalışmalalarıyla sektörde her yıl ortalama %15 büyüme sağlamaktayız.

Birlikteliğin ve gücün birleşimi ile işletme giderlerin düşürücü çalışmalarla da üyelerimizin ilerleyişini sağlamaktayız.

 

 

YEREL ZİNCİRLER BULUŞUYOR ETKİNLİĞİNDE MARKA VE MARKALAŞMA ANLATILACAK

 

“Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan” başlığı ile düzenlediğiniz “Yerel Zincirler Buluşuyor” organizasyonu ile bu yıl sektöre ne gibi katkılar sağlamayı planlıyorsunuz? Organizasyonun bu yıl ki hedefleri neler?

 

Her yıl olduğu gibi de bu yıl da “Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan “sloganıyla yola çıktık. Geride bıraktığımız yıl temasını “insan “olarak belirlediğimiz etkinlikte bu yıl “marka” temasını işlemeyi planlıyoruz. Bu yıl yapılan organizasyonda markalaşmanın nasıl yapılması gerektiğini ve markalaşmadaki süreçleri sektörün aktörlerine anlatacağız. Birçok dünya markası olmuş yerli ve yabancı konuşmacılarımız olacak. Programda, perakende özelinde farklı konulara dikkat çekeceğiz.

 

Sektörün kalifiye eleman sorununu nasıl değerlendiriyorsunuz? “Per-Der Akademi” ile bu ihtiyaca cevap bulabiliyor musunuz?

 

Perakendenin birden fazla sorunu var. Fakat en önemli sorun nedir diye sorduğunuzda nitelikli personel sorunu en baştadır. Teknolojinin ve müşterinin çok hızlı değiştiği ve sektörün her yıl büyüdüğü bir ortamda personel çok ama çok önemlidir. Personel gelişimini sağlayabilen perakendecilerimiz sektörde öne çıkan markalar haline geliyorlar. Bizler de Federasyon olarak Perakende Akademisi ile öncelikle üyelerimizin nitelikli personel sorununu bir nebze olsun çözmeye çalışıyoruz. Üyelerimizin personellerine yönelik eğitimler ile kendi personellerini yetiştirmelerini sağlamaktayız. Perakende de zamanın çok önemli olduğunu düşünerek Akademi bünyesinde sertifikalı uzaktan eğitimlerimiz de çok yakın bir zaman da başlayacaktır. Böylece özellikle ilk işe başlayan personelimiz hızlı bir biçimde, daha bilinçli olarak sektörde görev alacaktır.

 

 

PERAKENDE YASASI ÇÖZÜM GETİRMELİ

 

“Perakende yasası, sektörü disipline ederek sürdürülebilirliği sağlayacaktır. Farklı konularda yaşanan sektörel sıkıntıların yasa ile giderilmesini temenni ediyoruz.” 

 

Mustafa Altunbilek

Çıkması uzun süredir gündemde olan Perakende Yasası’ndan beklentileriniz nelerdir?

 

Daha önce de gündeme gelen fakat hala çıkmayan perakende yasasının bu dönemde çıkmasını temenni ediyoruz. İstihdamda ve genel ticarette ülkemizin 3.büyük sektörü olan perakende sektörünün artık bir yasası olmalıdır. Sektörün daha disipline olarak sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Yapılan çalışmalara göre stratejik planlamalarla yan yana perakende noktasının açılmaması, mesai saatlerinin düzenlenmesi ve kampanyalara standart getirilmesi gibi birçok konuda yasanın sektöre katkısı olacaktır.

 

AVM’lerin organize perakendeye etkileri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

 

AVM'ler organize perakendeye çok büyük katkı sağlamaktadır. Çok büyük yatırımlarla yapılan bu projelerde lokasyon ve konsept önem arz etmektedir. Üzülerek belirtmek isterim ki yanlış yatırımlar sebebiyle birçok AVM yatırımcısı zor durumda kalmıştır. Yeni yasa ile birlikte bu yanlış yatırımların da önüne geçilecektir.

 

 

5 YIL İÇİNDE MARKALARIMIZ DÜNYADA DUYULACAK

 

Yakın ve orta vade gelecekte Türk perakende sektöründen küresel markalar çıkacağını düşünüyor musunuz? Markalaşma adına kurumunuzun çalışmaları var mı?

 

Bizler federasyon olarak her yıl düzenlediğimiz “Yerel Zincirler Buluşuyor” başlıklı organizasyonun bu yıl 6.sını yapmaktayız. Üç yıllık bir yol haritası belirleyip, belirlenen konunun uzmanlarını çağırmaktayız. Perakende sektörünün gelişimi için önemli gördüğümüz noktalarda çalışmalar ve planlamalar yapmaktayız. Altı aylık bir çalışmanın ürünü olarak da iki günlük konferansı ve fuarıyla dolu dolu bir etkinlik düzenliyoruz. "Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan" mottasıyla geçen yıl "insan" temasını bu yıl "marka" temasını 2015'de de "teknoloji" temasını işleyeceğiz. Bu yıl "marka" ile ilgili olarak birçok konuşmacımız olacak. Perakendecilerimizin marka yolculuğunda nelere dikkat etmelerini ve neler yapması gerektiğini sunmaya çalışacağız. Çok yakın bir zaman da çevre komşu ülkelerde perakendecilik olarak birçok firmamızın yatırım yaptığını duyacaksınız. Yakın gelecek beş yıl içinde birçok perakendecimiz markalarını yurtdışına taşıdığını duyacağız.

 

 

PERAKENDE GELECEĞİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

 

Sürekli büyüme gösteren perakende sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Perakende lisans programlarıyla müşteri algılarını çok iyi yöneterek birçok perakendecinin yurtdışı yatırımlarını duyacağımız ülkemizin istihdamda ve genel ticaretin 3.büyük sektörü olan perakende sektörü gelecek on yılın da parlayan yıldızı olacaktır.

Yurt içinde lokasyon ve operasyon ayaklarını başarı ile yürüten sektörün yerel zincirlerin, ülkemizi karlı bir yatırım alanı olarak gören yabancı firmalara karşı daha başarılı olduğu gözlenmektedir. Bu başarının ardından gelişimin devamı olarak yerli markalarımız ülke dışına açılacak ve kendilerine yeni pazar alanları açacaktır. İnanıyorum ki, yurtiçinde ciddi başarıların altına imza atan yerel markalarımız dünyaya açıldıklarında da tecrübeleri ile aynı başarıyı yakalayacaklardır.