PERAKENDENİN YENİ DENEYİMİ DANİMARKADA BAŞLADI

PERAKENDENİN YENİ DENEYİMİ DANİMARKADA BAŞLADI

 

Danimarka’da yeni bir perakendecilik deneyimi başlıyor. Türkçeye deneyim perakendeciliği olarak çevrilebilecek bu sistemde tüketiciler ürünleri deneyerek, fikirlerini üreticilerle paylaşacaklar.

Danimarka’nın ilk ücretsiz süpermarketi 16 Ağustos Cumartesi günü Kopenhag’a açıLdı. Tryvertising (tüketicilerin, ürün örneklerini deneyebilecekleri bir mağazanın oluşturulması) konseptiyle hizmet verecek süpermarkette tüm ürünler ücretsiz olacak. Sistem şu şekilde işliyor: 15 yaşından büyük tüketiciler web sitesi üzerinden kayıt olup uygun bir zamanda numuneleri test etmek için markete davet ediliyor. Girişte cep telefonuna gelen giriş kodunu göstererek market giren müşteriler en fazla beş ürüne kadar alabiliyorlar. Tek sorumluluk çıkışta ürüne dair anket formunu doldurmak. 5 üründen fazlasını almak ise ücretli.

 

Yeni Ürünler Yeni Yöntemlerle Tanıtılıyor

Piyasaya yeni ne çıkıyorsa, bu markette görülebiliyor. Ürünler denenip tadılabiliyor. Deneyim perakende noktalarının; meydanlarda, sokaklarda, alışveriş merkezlerinde gelişi güzel şekilde yapılan örnek ürün dağıtımından çok daha başarılı bir pazarlama uygulaması olduğu konusunda uzmanlar hemfikir.  Yeni sistemin en güzel yanı ise tüketici deneyimlerini mağaza çıkışında doldurulan anket ve yapılan yorumlarla takip edebilmek.