OSMANLI SARAYLARINDAN GÜNÜMÜZE GELEN LEZZET

Osmanlı Saraylarından Günümüze Gelen Lezzet

 

Özsüt Genel Müdürü Yıldırım Çullu, Özsüt’ün serüvenini ve Franchise sistemini nasıl işlettiklerine dair ipuçlarını Private Sector okuyucuları ile paylaştı. Osmanlı Sarayı’nın gizli formüllerini günümüze taşıyan markanın 45 ilde 180 noktada hizmet verdiğini dile getiren Çullu, başarıyı devam ettirmek ve her noktada aynı kaliteyi sunmak adına güvenilir iş ortakları seçtiklerini ifade etti. Müşteri memnuniyetinin son derece önemli olduğunu dile getiren Çullu, Franchise verdikleri noktalarda, şubeleri işletenlerin Özsüt markasını içselleştirmiş olmalarının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu vurguladı.  

Sefer Usta, 1938 yılında, İzmir Kemeraltı’ndaki dükkanda yoğurt ve kaymakları üretimine başladı. 16 metrekarelik dükkanda 5 kişilik bir ekiple başlattığı tatlı serüveni, 1980 yılına gelindiğinde Sefer Usta’nın oğlu İbrahim Urlulu liderliğinde Özsüt ustalarının da ortaklığıyla büyümeye başladı.

Özsüt Logo
Geleneksel eşsiz lezzetlerimizin sırrını ise Osmanlı Sarayı’ndan alıyoruz. Osmanlı sarayında çalışan bir tatlı ustasının, sarayın dağılması ile Sefer Usta’nın amcasının yanında işe başlaması, Sefer Usta’ya geleneksel sütlü tatlıların tüm sırlarını öğrenme fırsatı yaratmış. Özellikle 70-80’li yılların İzmir’inin en ünlü tatlı durağı olarak bilinen Kemeraltı Özsüt, tatlı serüvenine geleneksel tatlılar üreterek başlamış.


İlk şubemizin kuruluşumuzdan 53 yıl sonra İzmir Alsancak’ta açılmasının ardından, 1996 yılında 6 farklı şubede müşterilerimizi ağırlamaya devam ettik. 2010 yılının Mart ayında yurt dışında, Kıbrıs Lefkoşa’da ilk şubemizi açtık.


Sefer Usta’nın torunları Merve Öktem ve Ömre Atılgan, aradan geçen yıllara rağmen dede yadigarı reçetelerle yapılan tatlıları Özsüt müdavimleri ile buluşturmaya devam ediyolar. Günümüzde geleneksel Osmanlı tatlıcılığının sırlarını, Fransa’nın modern ve köklü pastacılık anlayışıyla bütünleştirmeyi başaran marka, geniş ürün yelpazesine yemek, kahve, çikolata, dondurma, yoğurt ve makaronlarını ekleyerek ile hizmetlerini sürdürüyoruz.

Yıldırım Çullu

 
76 yıl önce, 16m²’lik dükkanda kapılarını açan ve şuan Kıbrıs’ta ve Türkiye’deki 45 şehirde, Azerbaycan Bakü’de ve Kıbrıs Lefkoşe’de 187’si aktif, 5 tane açılmayı bekleyen bayimiz ile müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün 10 bin m²’lik fabrika alanımız ve bin 500 m²’lik soğuk hava depomuz ile 3 bin kişiye istihdam sağlıyoruz.


Ayrıca 2014 yılı itibariyle unlu mamullerimizin satıldığı Fırıncala konseptimiz ile de hizmet vermeye başladık. Ankara Çukurambar’da yer alan ve mutfak eğitimleri verdiğimiz S Akademi’nin kapıları yemek meraklılarına açıldı. ‘Tatlı Mola’ isimli markamız ile tatlılarımızı ve %100 doğal Özsüt Yoğurt da perakende mağazalarında satışa sunmaya devam ediyoruz.


Ayrıca Türkiye çapında günlük pasta dağıtımı yapan tek firma olarak gelecek dönemde Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine yapacağımız yatırımlarımız için fizibilite çalışmalarımıza devam ediyoruz.


Özsüt olarak, kurulduğumuz yıldan bu yana Sefer Usta’nın eşsiz tariflerini tüketicilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.ÖZSÜT’ÜN GELECEK PLANI DÜNYAYA AÇILMAK


“Türkiye’de pastacılık her geçen gün ilerleme kaydediyor. Gelecekte Türk pastacılık sektörünün dünya arenasında daha fazla söz sahibi olacağına inanıyor ve çalışmalarımızı bu eksende gerçekleştiriyoruz. Uzun vadede dünyanın farklı ülkelerinde var olma hedefimiz var.”


Pastacılık ülkemizde her geçen gün daha da ilerliyor. Türkiye’nin pastacısı olarak bunda bizim de biraz payımızın olduğunu düşünüyoruz.

Gelecekte Türk pasta sektörünün dünya arenasında daha fazla söz sahibi olacağına inanıyoruz. Büyüme stratejimizi de bu çerçevede belirliyor ve hem Türkiye’de hem de uzun vadede farklı ülkelerde var olmayı hedefliyoruz.


Özsüt Pasta45 İlde 180 Şube

Şubelerimizde franchise yöntemini kullanıyoruz ve müşteri memnuniyeti politikamız gereği her bulunduğumuz lokasyonda aynı kalitede hizmet vermeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin 45 ilinde 180’in üzerinde şubemiz bulunuyor. Bütün şubelerimizde aynı kaliteyi sağlamak için kendimize güvenilir iş ortakları seçmeyi tercih ediyoruz.


 

 

 

 

ÇULLU: “ŞUBELERİMİZ MARKAMIZI İÇSELLEŞTİRMELİ”

Franchise verdiğimiz bayilerin Özsüt markasını içselleştirmiş olmaları bizim için büyük bir öneme sahip. Çünkü markamıza verdikleri değer şubemizin açılışından sonra direkt olarak şube çalışanlarına ve dolaylı olarak da müşterilerimize yansıyor.  Franchiselarımızın markamızın adını bir adım daha yukarıya taşıyacak, tüketicilerimize sevdirecek bir tutum sergilemeleri gerekiyor. Müşterilerimizin düşüncelerine ve yorumlarına önem veriyoruz. Güvenilir, kaliteli ve lezzetli bir marka algısının sürdürmek en büyük hedeflerimizden birini oluşturuyor. Bu sürecin ilk adımını şubelerimiz oluşturduğu için franchise verme sürecinde oldukça titiz davranıyoruz.