MARKALAR İÇİN SOSYAL MEDYA

Markalar İçin Sosyal Medya

Yusuf Çağlayan / yusufc@enderundigital.comYusuf Çağlayan

Ahmet Tuğrul Aydın / tugrula@enderundigital.com

 

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim aracı…  Yazılı ve görsel medya araçlarını takip eden kullanıcı sayılarını birkaç yıl içerisinde alt üst etmiş olan sosyal medyada yer almak için markalar da yoğun bir çaba harcıyor. Bugün, gazete tirajlarının toplamı 5 milyona zar zor yaklaşırken ya da en yoğun reyting alan program 5 ila 6 milyon kişi tarafından takip edilirken sadece Facebook üzerinde günlük aktif kullanıcı sayısı 20 milyonu geçiyor. Durum böyle olunca markalarda bu mecrada internetin hızlı gelişimine ayak uydurabilecek şekilde kendilerini konumlandırmak istiyor.

Ancak…

Sosyal medya bugün, Türkiye’de stratejik iletişim danışmanlığı kavramının tam anlamıyla oturmadığı dönemleri hatırlatıyor. Sosyal medya şimdiye kadar alışılmışın dışında bir araç olmasına karşın temelinde yatan en önemli kavram  ise : iletişim..

Bu mecra üzerinde markaların düştüğü en önemli hataların başında sosyal medyayı bir araç yerine bir amaç olarak konumlandıran yaklaşımlar. Örneğin markaların ulaştığı kullanıcı ve takipçi sayılarını temel referans alınması, aslında marka-hedef kitle-mesaj denkleminde doğru kurulup kurulmadığının önüne geçmiş durumda. Bu yüzden birçok korsan ajans sahte (Fake) hesaplarla yüz binlerce kullanıcıyı anında hesaplarınıza yükleyebiliyor. Başlangıçta çok cazip gibi görünen bu uygulamalar bir süre sonra yaptığınız reklamların geri dönüşlerinin hiç de aynı orantıda olmadığının görülmesiyle boşa düşüyor.

Oysa ki birkaç adımla sosyal medyayı kullanarak markalar kendilerine daha fazla değer katabilirler. Bunun için özlüce şu adımlar başlangıç için yararlı olabilir:

 

  • PLANLA         : Markanızın sosyal medya planı önceden planlanmalı
  • DİNLE            : Sosyal Medya hedef kitlenizi ya da müşterilerinizin talep ve önerilerini kesinlikle dinlemeniz gerekiyor.  
  • YARATICI OL : Sosyal medyanın kendi iç dinamiklerine (Her sosyal medya aracının kendine özgü iç dinamikleri mevcut) uygun tasarımların hazırlanması
  • ORGANİZE ET: Sosyal medya ve diğer iletişim araçları arasında ortak bir dil kullanılmalı, pekiştirilmeli
  • ETKİLEŞ: Sosyal medyada sayılara değil geri dönüşlere odaklanılmalı, çünkü sosyal medya kullanıcıları geri dönüşümleri anlık verir ve hızla yayılır
  • ÖLÇ                 : Sosyal medya sizin etkinliğinizi anlık ölçer, dolayısıyla şişirilmiş rakamlar, etkileşim sayıları yoktur.
  • YENİDEN DÜŞÜN: Markanız için etkili bir iletişim kuramadıysanız istatistikler ve hedef kitle analizlerini göz önünde bulundurarak sosyal medya planınızı tekrar planlamalısınız.

 

 

Türkiye’de Sosyal Medya

Şüphesiz Dünyada baş döndüren bir hızla gelişen, yayılan ve çeşitlenen sosyal ağlar ve mecralar Türkiye’de de aynı etkinlikle var oluyor. Hatta şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye sosyal medyanın kullanımı anlamında bir çok teknoloji ülkesine göre oldukça ileride.

Ahmet Tuğrul

Bunu biz değil rakamlar söylüyor:

Mesela Facebook’un Türkiye’de yaklaşık 33 Milyon kullanıcısı bulunuyor. Bunu 11 Milyon civarında hesapla Twitter takip ediyor. Yine fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram, video paylaşım sitesi Youtube ve lokasyon temelli bildirim uygulaması olan Foursquare da bu iki mecrayı takip eden popüler sosyal medya araçları. Tabi kişisel web mantığına dayanan blog’lar, fotoğraf paylaşım sitesi Pinterest ve akıllı telefonlar için yeni trend haline gelen Vine da Türkiye’de yükselen sosyal mecralar olarak tanımlanabilir.

 

KOBİ’ler için küçük tavsiyeler

Sosyal Medya KOBİ’ler için büyük fırsatlar barındırıyor. Özellikle klasik medyada yer alamayan, medyanın reklam maliyetlerini karşılayamayan bir KOBİ sosyal medyada rahatlıkla kendi kitlesine ve potansiyel müşterilerine ulaşabilir. Bunun için biraz araştırma yapmak ve sosyal medyayı oluşturan araçlara ilgi göstermek tabir yerindeyse biraz “kurcalamak” yeterli.

İlk olarak kendi müşterilerinizin hangi sosyal ağlarda daha fazla vakit geçirdiğini öğrenmeye çalışarak işe başlayabilirsiniz. Bu konuda ilk tavsiyemiz artık neredeyse her internet kullanıcısının içinde yer aldığı Facebook olacaktır.

Facebook Hayran Sayfalarıyla (Fan Pages) işletmelere kendi müşterilerine ve potansiyel müşterilerine ulaşmada çok verimli olanaklar sunuyor. Firmanıza tanımlı sayfaların tasarım ve içerik yönetimi kolay olsa da bu kolaylık sizi yanlış bir sosyal medya yönetimi yapmaya yöneltmemeli. İlk başta söylediklerimizi hatırlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Sosyal Medya yönetimi her ne kadar kolay gibi görünse de doğru yönetmek ve topluluğunuzu büyütmek için oyunu kurallarına göre oynamanız gerekiyor. Şu sıralar en sık rastladığımız hataların başında ise klasik medyada kullanılan materyallerin, kopyala-yapıştır formülüyle sosyal medyada kullanılması. Bu nokta topluluk büyütmede ve sizi takip edenlerle etkileşime geçmede büyük sıkıntılar doğruyor. Burada önemli olan sosyal medyanın dilini kullanmak ve ona göre içerikler üretmek.

Facebook’un KOBİ’ler için bir başka önemli kolaylığı ise küçük bütçelere, hedef kitlenize yönelik tam hedeflemeli reklamlar gösterebilmeniz. Facebook bu konuda o kadar kullanıcı dostu bir uygulama kullanıyor ki reklamlarınız tıklanmadığı sürece yada belli bir sayıda gösterime ulaşmadığı sürece bütçeniz azalmıyor.

Facebook örneğinde olduğu gibi KOBİ’ler yaptıkları iş çerçevesinde müşterilerinin en çok bulunduğu ve kullandığı sosyal ağları inceleyerek markalarını bu ağlara taşıyabilir, yeni dünyanın yeni iletişim araçlarına kendilerini adapte edebilirler.