KOZMETİK SEKTÖRÜ HIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Watsons

Watsons Türkiye Genel Müdürü  Ahmet Yanıkoğlu, kozmetik sektöründeki organize perakende yapılanmaları, Watsons’ın, Türkiye pazarına bakışı ve geleceğe dair yapacakları yenilikleri anlatı. Türkiye’deki genç nüfusun sektörün hızlı büyümesinde önemli bir itici güç olduğunu dile getiren Yanıkoğlu, firma stratejilerinde Avm ve cadde mağazacılığı gibi bir ayrım olmadığından söz etti. 2014 yılı içerisinde getirecekleri yeniliklerden de bahseden Yanıkoğlu, dünya üzerinde 56 milyondan fazla üyesi olan “Watsons Card”ın Türkiye’de de kullanılacağını ifade etti.  

 

 

Son yıllarda Türkiye’de hızla büyüyen Watsons’tan kısaca bahsedebilir misiniz?

2005 yılında Cosmo Shop’un alınması yoluyla Türkiye pazarına giriş yapan Watsons, Türkiye'deki henüz kısa tarihçesine rağmen, Türkiye'nin de önde gelen perakende markaları arasında yer almaktadır. 2011 ve 2013 yıllarında Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği adına GfK Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen ‘’Alışveriş Merkezi Ziyaretçilerinin En Beğendiği ve Tercih Ettiği Markalar’’ araştırmasında Watsons, Kişisel Bakım kategorisinde “1 Numaralı Marka” seçilmiştir.Watsons Türkiye, hem mevcut mağazalarındaki müşteri sayısı ve satışların, hem de yeni mağazaların eklenmesiyle oluşan iş hacminin sayesinde, dünyada 12 değişik pazarda 4000’den fazla mağaza ile faaliyet gösteren uluslararası Watsons zinciri içinde büyüme hızı açısından önde gelen bir pozisyona sahiptir.Şu an Türkiye genelinde 126 mağazamız bulunuyor. Mağazalarımız, dağıtım merkezimiz ve merkez ofisimizde bugün itibariyle 1000’den fazla çalışanımız var. Mağaza sayımızın büyümesine paralel olarak bu sayı giderek artıyor.

 

 

5 YIL SONRA GELİŞMİŞ PAZARLARLA ARAMIZDAKİ FARK KAPANACAK

 

Kozmetik sektöründeki hızlı gelişmeyi genç nüfusa ve modern kentli yaşam anlayışına bağlayan Watsons Türkiye Genel Müdürü  Ahmet Yanıkoğlu pazardaki gelişmeleri değerlendirdi; “Tüketicilerin kentli hayat tarzına uyum sağlamaları ve kişisel bakıma ayrılan gelirin artması ile Türkiye pazarı kısa sürede gelişmiş pazarları yakalayacaktır”

 

Yabancı bir yatırımcı olarak Türkiye pazarını ve sektörün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?Ahmet Yanıkoğlu

 

Türkiye, nispeten büyük ve genç nüfusu ve büyüyen bir pazar olması nedeniyle, her konuda olduğu gibi, kişisel bakım pazarında da çok önemli bir potansiyele sahip. Yalnız, daha önümüzde gidecek çok yol var. Tüketicilerin kentli hayat tarzına uyum sağlamaları ve güzellik ve kişisel bakıma ayrılan gelirin artması gelişmiş pazarlarla aramızdaki farkın giderek azalmasını sağlayacak.

 

Perakendecilikte, mağaza zincirlerini genişletmenin yanında bu büyümenin verimli sonuçlar üretebilmesi, gelişmenin devamlılığı açısından son derece kritik. Bu bakımdan, tüketiciler de dahil olmak üzere sektördeki tüm paydaşlara çok önemli görevler düşüyor. Gelişmiş pazarları yakalayabilmek için ülkemizde hemen her alanda mevcut olan verimsizliklerin üstesinden gelmemiz, bilgi ve teknolojiyi daha etkin kullanarak geleceğimizi dikkatlice planlamamız gerekiyor. Bu noktalara dikkat edilirse, 4-5 yıl içinde Türkiye kişisel bakım pazarının da gelişmiş dünya ile daha rahat kıyaslanabilecek bir boyuta erişebileceğini öngörüyoruz.


 

GENÇ NÜFUS SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRİYOR

 

“Genç nüfus talebin artmasını sağlıyor ve kozmetik sektörü daha cazip hale geliyor. Ancak sektörde yer alabilmek için sermaye ve bilgi gücü her geçen gün artıyor. Bu unutulursa başarısızlıkla sonuçlanan girişimler olacaktır”

 

Ülkemizde kozmetik alanında hızlı bir büyümenin yaşanmasını hangi sebeplere bağlıyorsunuz?
76 milyonluk genç, dinamik ve büyük oranda kentleşmiş demografik yapımızın doğal bir sonucu olarak artan bir talep var. Hem ürün seçeneğinde artış hem de dağıtım kanallarının gelişmesi bu talepten yeni iş hacmi üretiyor. Genel dinamik bu şekilde işliyor. Ancak yeni talebin verimli bir şekilde iş hacmine dönüştürülmesi çok kloay bir süreç değil. Bu sektörde yer alabilmek için gereken sermaye ve bilgi gücü her geçen gün artıyor. Sektördeki artışın cazibesine kapılarak yapılan bir çok girişimin başarısızlıkla sonuçlandığını üzülerek gözlemliyoruz.


 

WATSONS CARD TÜRKİYE’YE GELİYOR

 

Watsons olarak 2014 yılı hedefleriniz nelerdir?

 

Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım perakendeciliğine getirdiğimiz yenilikler, cazip kampanyalar ve yeni ürün lansmanlarımız ile müşterilerimize bizden bekledikleri değeri aktarıp büyümemizi sürdürüyoruz. Watsons olarak 2014 yılında bir taraftan büyüyen iş hacmimizin gerektirdiği altyapı yatırımlarımıza devam ederken diğer taraftan yeni mağaza açma hızımızı arttırarak hem yeni tüketicilere ulaşmayı hem de ulusal perakendeci konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz.

2014'te modern hayat tarzına sahip orta sınıfın büyümeye devam edeceğini ve bunun sektörümüzdeki büyümenin temel dinamiklerinden biri olacağını düşünüyoruz. Büyümemize paralel artan çalışan sayımızla ülkemizin çalışma hayatına ve perakende piyasasının dönüşümüne pozitif katkı yapmaya devam edeceğiz. 2014 yılındaki en önemli yeniliğimiz CRM alanında olacak. Watsons’ın uluslararası sadakat programı kapsamında dünyada 56 milyondan fazla üyesi bulunan Watsons Card, Türkiye’de de birçok ayrıcalıkla beraber yakında müşterilerimizle buluşmaya hazırlanıyor.

 

 

“BİZİM İÇİN CADDE VE AVM MAĞAZACILIĞI AYRIMI YOK”

 

Cadde ve AVM mağazacılığını karşılaştırdığınızda hangisinin daha avantajlı olduğunu düşünüyorsunuz?

 

Her ikisi de. Perakendecilik için bunun sağlıklı bir ayırım olduğunu düşünmüyoruz. Bu işte esas olan her bir mağazanın verimli bir iş birimi olarak hayata gelmesi ve bu konumunu uzun yıllar devam ettirmesidir. Sektör oyuncuları, kendi uzun vadeli planları, marka pozisyonları, emlak arzı, operasyonel kısıtlamalar gibi değişik nedenlerle kendilerine göre tercihler veya önceliklendirmeler yapabilir. Modern kent hayatının oluşmak için uygun ortam bulduğu her noktada perakendecilik faaliyeti daima var olacaktır. Bu bakımdan uzun vadede bu ayırımın giderek ortadan kalkacağını ve birçok zincirin her iki ortamda da mağazalara sahip olacağını öngörüyoruz.

 

Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki yeni  lokasyonlarda ve mevcut lokasyonlarımızda, hem AVM hem de cadde mağazaları açmaya devam edeceğiz.


 

“E-TİCARETTE FARKLI BİR DENEYİME HAZIRLANIYORUZ”

 

Yenilikçi bir vizyonu takip eden Watsons müşterilerine çeşitli platformlar arası geçiş yapabilecek bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

 

E-ticaretin perakendeye katkı sağladığını düşünüyor musunuz? Firma olarak sizlerin bu alanda yaptığı çalışmalar nelerdir?

 

E-ticaret artık perakendenin ayrılmaz bir parçası. Mobil erişimin artması e-ticaret modellerinin de değişmesine yol açıyor. Eskiden olduğu gibi birbirinden bağımsız fiziksel mağaza ve e-ticaret şebekelerine sahip modeller, belli ürün kategorilerinin dışında, zorlanmaya başlıyor. Watsons olarak e-ticaret projelerimiz var. Hedefimiz, müşterilerimize çeşitli platformlar arasında geçişin rahatça yapılabildiği kusursuz bir deneyim sunmak.