KÖFTECİ RAMİZ ANADOLU’DA BÜYÜYOR

Köfteci Ramiz Anadoluda Büyüyor

 

1928 yılına Manisa’da küçük bir dükkan ile ticarete başlayan ve bugün 140 şubeye ulaşan Köfteci Ramiz’in vizyonunu ve gelecek planlarını firmanın, Franchising Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taşkınlar’dan dinledik. Franchise yöntemi ile büyümelerini kısa sürede sağlamış olan firma, geleneksel yapısını bozmadan kurumsallaşmayı hedef edinmiş. Private Sector okuyucuları için uyguladıkları Franchise sistemini anlatan Taşkınlar, franchise verirken iş ortaklarının marka vizyonunu benimsemelerini ve markaya katkı sağlamalarını önemsediklerini ifade etti.  

Firmamız 1928 yılında, Manisa, Akhisar’da küçük bir dükkanla başladı. Burada sadece köfte ve tatlı üretimi yapılıyordu. Ancak 2006 yılı sonrasında verilen franchise’larla birlikte yeni üretim tesisimizde 150’den fazla çalışan ve günlük ortalama 4 tonluk et işleme kapasitesi mevcut. Üretim tesisimizde kırmızı et ve beyaz et işleniyor.

 

GELENEKLERİ İLE BİRLİKTE KURUMSALLAŞIYOR

Bir aile şirketi olarak kurumsallaşma yolunda adımlar atıyoruz. Tabii kurumsallaşmanın sürekli devam edecek bir süreç olduğunun da farkındayız. Hem kurumsallaşıp hem de esnaf kökenimizi kaybetmeden bir aile şirketi olmayı başarmaya çalışıyoruz. Bu da oldukça ince dengeleri bir arada tutmayı gerektiriyor. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra bayilerimizin de memnuniyeti bizim için oldukça önemli. 140 şubeye ulaşmamızda ürün lezzeti, müşteri memnuniyeti gibi faktörlerin yanı sıra, bayilerimizle ilişkimiz de oldukça önemli bir unsur.

Şubeleşme planlarımızda öncelikle yatırımcıya anlamlı karlar getirecek lokasyonları seçmeye özen gösteriyoruz. Bu anlamda Anadolu parlayan bir yıldız. Özellikle Anadolu’da yeni açılan AVM’leri takip edip buralarda yer alıyoruz.

 

ŞUBELER MARKAMIZIN VİZYONUNA KATKI SAĞLAMALI

Franchisee’miz, aynı zamanda ortağımız olduğu için oldukça dikkatli bir şekilde seçiyoruz. Ekonomik güç ve etik iş anlayışına sahip olmak en önemli kıstaslarımızdan. Bunların yanı sıra, markamızın vizyonunu gerçekleştirirken bizimle birlikte markayı sahiplenecek ve bizimle büyüyebilme potansiyeline sahip kişileri seçiyoruz.

 

KALİTEYİ MERKEZDEN YÖNETİYORUZ

Markalaşma gıda perakende zincirlerinde standartlaşmayı gerektiriyor. Yani markalaşabilmek için misafirlerimize her yerde aynı kalitede ürün ve hizmet sunmayı ilke haline getirdik. Bu sebeple Türkiye’deki tüm şubelerimize Akhisar’daki üretim merkezimizden günlük olarak ürünlerimiz sevkedilir. Tüm şubelerimiz merkeze bağlı denetim ekiplerimiz tarafından denetlenir ve eğitimleri merkezde verilir. Ayrıca marka bilinirliği ve yaygınlığı da markalaşma yönünde atılan en önemli adımlardan.