İSTANBUL SHOPPİNG FEST DOPDOLU GEÇTİ

İstanbul Shoping Fest

İstanbul’un alışveriş festivali “İstanbul Shopping Fest” (İSF) kapılarını Mall of İstanbul’da açtı 7-29 Haziran tarihleri arasında 23 gün boyunca çeşitli etkinlikler ve kampanyalar ile dopdolu bir program ile gerçekleşti. Perakende sektörünün üst düzey temsilcilerinin katıldığı ‘Gong Töreni’ ile başlayan Shopping Fest’in ilk günü Ajda Pekkan konseri ile taçlandırıldı.İstanbul Shoping Fest

Dünyaca ünlü gösteri gruplarının ağırlandığı, farklı organizasyonlar ile şehrin her köşesinin hareket kazandığı Shopping Fest süresince, çeşitli noktalarda eğlenceler, organizasyonlar ve indirimler gerçekleştirildi. 23 Avm’nin ve çok sayıda kurum,kuruluş ve stk’nın ortaklığında gerçekleşen alışveriş organizasyonu, sokağa indi ve bu yıl esnaf daha aktif bir biçimde festivale dahil edildi. Bu yıl düzenlenen etkinliğin gün sayısının arttırılması ve festivalin sokağı daha fazla kucaklaması beklentileri de arttırdı. 2014 yılında festivalin geri dönüş beklentisi 10 milyar TL ciro.

Alışveriş ile eğlenceyi birleştiren ve perakende, turizm, gıda, ulaşım, konaklama gibi birden çok sektörü harekete geçiren İstanbul Shopping Fest bu sene 7-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi.. Bu yıl kapsamı daha da genişletilen festivalin açılış gecesine Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Mall of İstanbul ev sahipliği yaptı. İSF, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Shopping Fest Platformu Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Ünsal, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ve perakende sektörünün üst düzey yöneticilerinin katılımı ile düzenlenen ‘Gong Töreni’ ile başladı.

Toplam 350 mağazası ile dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarını aynı çatı altında buluşturan Mall of İstanbul’da, ISF’in açılışında Süperstar Ajda Pekkan sahne aldı. Konser sonrası, Ajda Pekkan ile birlikte sahneye çıkan perakende sektörü temsilcilerinin gongu çalmasıyla festival açılışı gerçekleştirildi. Gong töreni ile birlikte ‘efsane indirimler’ kapsamında Mall of İstanbul’daki binlerce marka, stoklarla sınırlı olan yüzlerce ürünü özel fiyatlardan satışa sundu.


Perakende patronları iş başında…

Festival açılışının en dikkat çeken sürprizi perakende sektörünün üst düzey yöneticilerinin kendi mağazalarında bire bir satış yapması oldu. İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Roman Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Toplusoy, FLO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, LC Waikiki Başkanı Vahap Küçük, Bisse Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli, DeFacto Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Ateş satış danışmanlığı yaptı. Patronları kasada ve satışta gören ziyaretçiler indirimli özel ürünler için uzun kuyruklar oluşturdu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da perakendenin patronları ile birlikte tezgahın arkasına geçti.

İstanbul Shoping Fest

 

Türkiye’ye ilk kez gelen dünyaca ünlü show grubu Alice in Wonderland MOİ’de…

Türkiye’ye ilk kez gelen, dünyaca ünlü show grubu Alice in Wonderland izlenme rekorları kıran gösterisini Mall of İstanbul’da sahneledi. Alice in Wonderland, orijinal kadrosu ve eşsiz kostümleri ile ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Festival açılışında Avrupa’nın en büyük kapalı tema parkı MOİPARK da heyecan ve macera tutkunlarından büyük ilgi gördü. Ziyaretçiler; Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’ya ilk kez giriş yapan dev salıncaklar ve Türkiye’nin ilk korku otelinin yer aldığı MOİPARK’ta bugüne özel yapılan yüzde 70 indirim fırsatı ile doyasıya eğlendi. Özellikle dünyanın ilk çift atraksiyonlu hem yaya hem araç sürüşlü korku oteli olan ‘MOİPARK Dehşet Oteli’ de en çok dikkat çeken alanlardan biri oldu.

 
FESTİVAL TÜM ŞEHİRDE HİSSEDİLDİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı & İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın ev sahipliğini üstlendiği gerçekleştirilen davete; Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Shopping Fest Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Yılmaz, İstanbul Shopping Fest Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Öncel ve iş dünyasından birçok önemli isim katıldı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı & İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı konuşmada herkesi festival coşkusunu yaşamaya davet ettiğini belirterek; “İstanbul Shopping Fest heyecanının sadece AVM’lerde değil, şehrin bütün katmanlarında hissedilmesini istiyoruz. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın platform başkanlığını yaptığı festival için tüm sivil toplum örgütleri ve dernekler de harekete geçti” diye konuştu.

İstanbul Shoping Fest

 

BOĞAZ’DA 12 METRE YÜKSELEREK ŞOV YAPTILAR

Gecenin sürprizi ise Boğaz’da yaptıkları gösteri ile izleyenleri hayretlere düşüren, görsel bir şov yaşatan Water Rocket grubu oldu. İstanbul Shopping Fest için ilk kez Türkiye’ye gelen ve aralarında dünya şampiyonlarının da bulunduğu grup, Boğaz’ın sularında yaptıkları ışıklı şovla izleyenlere görsel bir şölen sundu. Wakeboard, sörf, kite-surf ve jet-ski’nin bir bileşimi olan ekstrem spor The FlyBoard’u Boğaz’ın serin sularında sergileyen grup zaman zaman izleyenleri heyecanlandırdı. Leonardo Dicaprio, Tom Cruise gibi ünlülerin de yaptığı bu sporla İstanbullular’ın karşısına çıkan Water Rocket, gökyüzünde 12 metreye kadar yükseldi. Water Rocket üyeleri, İstanbul Boğazı’nın büyüleyici manzarası karşısında çok etkilendiklerini söylediler.

 

ORTAKÖY MEYDANI’NDA DJ PARTİ

Fransa’dan gelen Toy Brigade, Ensbatucada grupları ile Power FM DJ’leri ise Ortaköy Meydanı’nda kurulan sahnede sergiledikleri performansla yüzlerce kişiyi eğlendirdi. Eğlenceli sokak partisi saat 22.00’a kadar devam etti.

 23 gün boyunca devam eden sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, çocuklara özel oyunlar, partiler, yarışmalar ve defilelerle hareketlenen şehirde eğlencenin temposu da her geçen gün yükseldi. İstanbul’un tarihi dokusuyla birleşen etkinlikler yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra İstanbullular için de büyük bir farklılık yarattı.

İstanbul Shoping Fest


İSTANBUL 5500 KUYUMCU İLE ALTIN GÜNÜ’NE KATILDI!

İstanbul Shopping Fest’in özel kampanyası “Altın Günü”, İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) işbirliğiyle gerçekleşti. Altın Günü’nün açılışını İTO Başkanı&İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Kapalıçarşı’nın kapısını açarak başlattı

İstanbul’un marka değerlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen ve düzenlendiği tarihlerde alışveriş ve eğlence fırsatları yaratan İstanbul Shopping Fest (İSF) kapsamında düzenlenenAltın Günü”, Kapalıçarşı’da 12 Haziran Perşembe günü gerçekleşen törenle açıldı. Nuruosmaniye Caddesi’nde başlayan kortej Mehter Takımı eşliğinde Kapalıçarşı’ya girdi. Kapalıçarşı’da, İstanbul Shopping Fest kapsamında indirimde olan tek taş yüzükler tanıtıldı. “Altın Günü’ne” özel olarak tüm İstanbul genelinde zirkon ve pırlanta tek taş yüzüklerde %70’e varan indirimler uygulandı. İstanbul genelinde 5500 kuyumcu da altın ve takılarda yüzde 20’ye varan oranda indirim yaptı.

 

KAPALIÇARŞI KAPILARINI İSF’YE AÇTI!

Kapalıçarşı’nın kapısını, temsili olarak açarak etkinliği başlatan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar; “Altın Günü, İSF’nin en önemli etkinliklerinden biri. Festivalin, esnaf tarafından da hissedilen bir organizasyon olması adına bugün olduğu gibi otellerimizden hamamlara, sokaktaki simitçiye kadar yayılan geniş bir yelpazede çalışmalar yapıyoruz. Festivalin her geçen yıl daha büyüyen bir değer olacağına tanıklık edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Akbulut ise indirimde olan tek taşları tanıtarak, “Bu yıl ilk kez festival kapsamına alınan Altın Günü’nün kuyumculara, sektöre ve İstanbul halkına hayırlı olmasını dileriz. İstanbul Kuyumcular Odası olarak bizlere moral kazandıran bu önemli etkinlik için festival komitesine, festivale katılan 5500 kuyumcuya teşekkür eder, İSF’yi destekledikleri için büyük onur ve gurur duyarız. Bugün Kuyumcu Kent, alışveriş merkezleri ve semtlerdeki cadde mağazalarda; festival logosu gördüğünüz tüm kuyumcularda çok uygun fiyat seçenekleriyle tek taş yüzükler ve altınlar satışa sunuldu” dedi. 

 

İstanbul Shoping Fest

KUYUM HARCAMALARI DA YÜKSELİYOR

Etkinlik kapsamında Kapalıçarşı da 22:00'a kadar açık kaldı. Kapalıçarşı’nın da içerisinde bulunduğu tarihi yarımadada ticaretin kalbinin attığı sokaklar İSF’ye özel olarak süslendi. İSF’ye katılan tüketiciler, katılımcı kuyumcuları vitrinlere asılan İSF sticker’ı ve bayraklarla tespit edilebildi.

İstanbul Shopping Fest 2011 yılında ilk kez düzenlendiğinde, 40 günlük ISF döneminde bir önceki yıla göre İstanbul’da toplam alışveriş % 26 artmıştı. 40 günde 8 milyar TL ciro elde edilmiş, bu ciro içinde kuyumun payı 119 milyon TL olmuştu. İSF 2012 kapsamında, 21 günde toplam alışveriş yüzde 35 artarken, kuyum harcaması ise 173 milyon TL’ye yükselmişti. 2013 yılında ise İSF’de 23 günde toplam alışveriş yüzde 10 artarak 8 milyar 250 milyon TL’ye ulaştı. İstanbul Shopping Fest’in 2014 yılında 10 milyar TL ciro hedefini yakalaması bekleniyor.

 

İSTANBUL SHOPPİNG FEST 2014 DEFİLE VE İNDİRİMLERLE SONA ERDİ

İSF’nin Kapanış Partisi’nde, “Efsane İndirim”den hemen önce VIALAND Tema Park Şato Önü’nde gerçekleştirilen “VIALAND Markalar Defilesi” ise, sergilenen ürünler kadar görsel şovu ve yarattığı atmosferle de göz kamaştırdı.

Koreografisi Banu Noyan tarafından yapılan, ünlü manken Deniz Akkaya’nın sunuculuğunda gerçekleştirilen defileye; İlknur Soydaş, Şenay Akay, Ece Gürsel, Simge Tertemiz, Didem Taslan ve Hasan Yalnızoğlu gibi birçok profesyonel model katıldı. Defilenin sonunda iş dünyasının patronları ve VIALAND’in maskotları da mankenlerle birlikte podyuma çıkarak izleyicileri selamladılar. Defilenin sona ermesinin ardından sunucu Deniz Akkaya’nın, Efsane İndirim’in başladığını anons etmesiyle birlikte, büyük bir kalabalık VIALAND AVM’ye akın etti. İSF’nin renkli ve coşku dolu kapanış etkinliği tüm alışveriş severlere unutulmaz anlar yaşatarak VIALAND AVM’de sona erdi.

İstanbul Shoping Fest

İstanbul Shoping Festİstanbul Shoping Festİstanbul Shoping Fest