İNTERNETTE RAMAZAN BEREKETİ BAŞLADI

Yemek Sepeti

Ramazan ayında binden fazla restoranın iftar ve sahur menüsü sunacağı Yemeksepeti.com’un Satış Müdürü Korhan Erçin, Ramazan ayında dijital alanlarda yaşanacak hareketliliği değerlendirdi. Gıda sektörünün e-ticaret alanında da ivme kazandığını ifade eden Erçin, değişen tüketici alışkanlıklarını karşılamak adına çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi. Gıda sektöründe faaliyet gösteren restoranların teknolojik dönüşümü hakkında fikirlerini PS okuyucuları için paylaşan Erçin, teknolojik değişimleri benimseyen firmalar önemli fırsatlar elde edecekler. Özellikle mobil cihazlardan sipariş döneminin başlayacağını öngörüyoruz dedi.    

Gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Yemeksepeti olarak internet ve gıda sektörünün kesişiminde bulunuyoruz. Bir yandan restoranlara işleriyle ilgili ihtiyaç duydukları 2.700.000 kullanıcının olduğu bir platformda işlerini büyütme fırsatı sağlarken; diğer yandan kullanıcılarımızın istedikleri anda, diledikleri şekilde ve tercih ettikleri kanaldan yemek siparişi vermelerine olanak sağlayarak hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Bunu yaparken her iki tarafın ihtiyaçlarını takip etmeye çalışıyoruz. Bu şekilde kullanıcılarımız tarafından bir lovemark, restoranlar tarafındansa vazgeçilmez bir iş ortağı olma konumumuzu sürekli kılıyoruz. Biz aslında restoranların internet üzerinde kepenklerini açan bir firma gibiyiz.


YEMEKSEPETİNİN YENİ PROJELERİ YOLDA

Gıda sektörünün e-ticaretin içerisindeki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?Yemeksepeti.com Satış Müdürü Korhan Erçin

Sektörde artık yemek paket servisinin ötesinde, tüketiciye birçok farklı koldan servis veren projeler geliştiriliyor. Market alışverişi, özel ürünlerin tüketimi gibi alanlarda son kullanıcıya ulaşabilen, içerik üretimi anlamında sektörü besleyen projelerin giderek arttığını gözlemliyoruz.

Bizler de Yemeksepeti olarak, internet ve yemek denince akla gelen ilk marka olma vizyonumuz kapsamında kullanıcılarımızın farklılaşan ihtiyaçlarını karşılamak için yeni fikirler ve projeler üretiyoruz. Türkiye’nin farklı yörelerine ait lezzetleri, yöresinden temin ederek kullanıcılarına sunan lezzet sitesi Lokum.com, mekanları mutfak, bölge, etkinlik, bütçe gibi kriterlere göre filtreleyerek seçim ve rezervasyon yapma imkanı sunan Papyon.com, iş ortağımız restoranların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri dikey bir e-ticaret sitesi olan İrmik.com gibi projelerimiz bulunuyor. Yakında açılacak yeni ve heyecanlı projelerimiz de ayrıca söz konusu.


SİPARİŞİ NETTEN VERENLERİN YEMEĞİ İFTARDA KAPILARINDA…

Yaklaşan Ramazan ayı için perakendede yaşanan hareketlilik e-ticarette de hissediliyor mu? Firma olarak sizin hazırlıklarınız ve çalışmalarınız nelerdir?

Ramazan ayı boyunca, binden fazla restoranla hem iftar hem de sahur için özel menüler sunacağız. Böylece kullanıcılarımız günün en zorlu saatlerinde bile yemeklerini çok pratik bir şekilde sipariş edebilecekler. Bizler de Yemeksepeti olarak her yıl yaptığımız gibi, binlerce menünün en doğru şekilde sergilenmesi ve iftar saatini aksatmadan kullanıcılara ulaşması için sürece destek vereceğiz.

Ramazan ayına özel siparişin tam iftar saatinde gönderilmesi uygulaması, bu yıl da devam edecek. Yemeksepeti.com olarak üyelerimizin keyifli bir ramazan geçirmeleri amacıyla sunduğumuz bu hizmet sayesinde günün herhangi bir saatinde iftar için sipariş verilebiliyor. Böylece restoranların iftar saati yoğunluğundan daha az etkilenmenizi sağlıyoruz ve siparişiniz tam vaktinde adresinize teslim ediliyor.

İleri tarihli siparişler ayrıca restoranların Ramazan ayında operasyonel anlamda zorlanmaması, sipariş miktarlarını düzgün olarak takip edebilmesi ve iftar saatinde malzeme ile kurye ihtiyaçlarını doğru hesaplayabilmesi için telefonla siparişe kıyasla hem restoran hem kullanıcılar için bir avantaj oluşturuyor.

 

MOBİLDEN SİPARİŞ ALMAYAN FİRMA KALMAYACAK

Gıda sektörünün dijital platformlarda geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce sektör bu platform içerisinde nasıl yapılanacak? 

Türkiye’de kullanıcıların internetten alışveriş yapma alışkanlıklarının artışıyla mobil dönüşüm benzer zamanlara denk geldi. Hem internet, hem mobil cihazlar kullanıcıların hız ve kalite anlamında restoranlardan beklentilerini arttırıyor, işletmeleri ise özellikle zaman anlamında operasyonel verimliliğe yönlendiriyor.  Restoranlar ve gıda perakendecileri internetin işlerinde yaratabileceği dönüşümü kucaklayıcı davranırlarsa onları bu alanda büyük fırsatlar bekliyor. Bu fırsatlar sadece Yemeksepeti benzeri modellerle sınırlı değil. Önümüzdeki dönem internet üzerinde özellikle de mobil cihazlar üzerinden sipariş ya da rezervasyon almayan restoranın kalmayacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede sürece uyum sağlayarak iş süreçlerini dönüştürenler geleceğin başarılı işletmeleri olacak.