GOOGLE GİZLİ PROJESİNİ KANATLANDIRDI

Google Wing

 

İnternet ve teknoloji devi Google 2 yıldır üzerinde çalıştığı gizli projesini görücüye çıkardı. Firmanın 2012’den beri gizli yürüttüğü projesi İnsansız hava aracı 'Wing' ilk uçuşunu Avustralya'da yaptı.

Google’ın büyük bir gizlilik içerisinde yürüttüğü projeleri üzerinde çalışan "X" ekibi tarafından geliştirilen ve bugüne kadar sır gibi saklanan proje 2 yıl süren çalışmalar sonunda tanıtıldı.

Avustralya’nın Quensland eyaletinde test edilen "Wing"in hedeflenen başarıyı gösterdiği belirtildi. Uzaktan kumadaya ihtiyaç duymadan uçan araç 10 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

"Wing" hedefe ulaştığında yere iniş yapmıyor ama taşığıdığı yükü özel bir mekanizma sayesinde yere bırakıyor. Bu araçlardan bir filo kurmayı hedefleyen Google, "Wing" i öncelikle doğal afet bölgelerine yardım malzemelerinin taşınması için kullanılacak.

İnsansız hava araçları teknolojisi yeni bir rekabet alanı da yarattı. Kısa bir süre önce internet alışverişi devi Amazon da, siparişleri insansız hava araçlarıyla teslim etmeye başlayacağını duyurmuştu.

Amazon'un PrimeAir servisi, teslim edeceği ürünleri iniş yaparak müşterilerine teslim ediyor ve tekrar havalanarak depoya dönüyor. Google'un servisinde ise ürünler, insansız hava aracından ip sarkıtılarak müşterilere teslim ediliyor. Yaklaşık olarak 8.6 kilogram olan hava aracı, 10 kilogram ağırlığına kadar olan ürünleri taşıyabilecek. Test uçuşları, Avustralya'da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Nick Roy önderliğinde gerçekleştirildi. Şimdilik test aşamasında olan aracın bazı bölgelerde ticari amaçlı olmasından dolayı uçuşunun yasak olması nedeniyle Google'un bu sorunun üstünden gelmesi gerekiyor.