GELECEK 5 YIL İÇERİSİNDE DİJİTAL PAZAR YÜZDE 5 BÜYÜYECEK

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği

Ülkemizde e-ticaret pazarının 2014 yılı ilk 4 ay sonuçlarına baktığımızda, adetsel olarak %16, cirosal olarak da %25 büyüme gerçekleştiğini görüyoruz. E-ticaret alanında çok önemli bir yol kat etmemize rağmen, henüz toplam perakende içindeki hacmine baktığımızda burada gelişmiş ülkeler seviyesinde değiliz. Türkiye’de e-ticaretin perakende içindeki payı yüzde 2 seviyesinde, İngiltere’de ise bu oranın yüzde 11’ler seviyesinde olduğunu görüyoruz. Buna karşın güçlü lojistik ve finansal altyapımız ve e-ticaretteki önemli deneyimimiz bizi ileriye taşıyor. Önümüzdeki 5 sene içinde e-ticaretin toplam perakende içindeki hacminin bugünkü değerlerin 7-8 misline çıkacağını öngörüyoruz. Bu artışı internetteki kullanıcı sayısı, e-ticaret yapan kişi sayısı, alışveriş sıklığı, ortalama alışveriş tutarı gibi tüm metriklerdeki artış ile yapacağız.

ETİD BAŞKANI HAKAN ORHUN

 

Dijital Tüketici Sayısı Artıyor

E-ticaret, kişileri modern hayata kavuşturan belki de en önemli araçlardan biri. Yerinden kalkmadan, trafikle boğuşmadan alışveriş yapma kolaylığı, kişilere vakit kazandırmakta ve en avantajlı koşulları sunuyor. Tüm bu kolaylıklar,  Türkiye’de online alışverişe ilgiyi hızla arttırdı. Türkiye’de internet üzerinden yaklaşık 10 milyon kişi alışveriş yapıyor. 36 milyonun üzerinde internet kullanıcısı olduğu ve bu sayının hızla arttığı düşünüldüğünde dijital tüketici sayısının da hızla artacağını söylemek mümkün. 2014’te 2 milyon yeni alışverişçinin sisteme katılmasını ve e-ticaret sektörünün yaklaşık 2 kat büyümesini bekliyoruz. 

 

Teknolojiye Entegre Olan Firmalar Öne Geçiyor

Dijital dünyadaki gelişmeler, internet hızının artışı ve online sektörün tüketici taleplerine daha da uygun çözümler getirmesi e-ticaret hacmini arttırmakta. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de özellikle interneti aktif olarak kullanan genç nüfus, alışverişte geleneksel yöntemler yerine vakit kazanmak ve kaliteli ürünlere kolaylıkla ve avantajlarla ulaşabilmek için online kanalları tercih ediyor. Böylece fiziksel mağazaların yerini internetten alışverişe olanak sağlayan e-ticaret siteleri almaya başladı. Bu süreçte dijital yapıya entegre olan firmaların öne geçeceği açık. Birçok firma altyapılarını internet kanalına da uyacak şekilde yenileyerek başarıya ulaştı. Zaten mobil ticaret, sosyal medya gibi trendleri düşündüğümüzde bu dönüşüm kaçınılmaz.

 

Reklam ve Pazarlamada da Dijital Kanallar Gelişiyor

Dijital kanallar mutlaka önemini artıracak. Ölçümleme avantajlarıyla dijital kanallar konvansiyonel kanallara göre çok daha avantajlı. Ancak teknolojinin gelişmesi ile beraber offline-online mecraların entegrasyonunun da artacağı aşikar ve bu her iki mecraya da  avantaj sağlayacak.

 

ETİD BAŞKANI

HAKAN ORHUN