FRANCHISE MARKALARA YENİ UFUKLAR KAZANDIRIYOR

FRANCHİSE MARKALARA YENİ UFUKLAR KAZANDIRIYOR

 

Son yıllarda ilginin ve yatırımın artarak devam ettiği alanlardan bir tanesi Franchise. Markalaşma ve kurumsallaşmanın önemini kavramış olan ulusal markalar hem yurt içinde hem de uluslararası alanda faaliyet göstermeye başladı. Bu konularda sektörün temsilcisi konumunda olan Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) Başkanı Mustafa Aydın, Franchise pazarına ve sektörün gelişimine dair fikirlerini PS okuyucuları ile paylaştı. Türkiye’de Franchise sistemini benimsemiş olan firma sayısının 1850 olduğunu dile getiren Aydın, %24’ünü yabancı yatırımların oluşturduğu pazarda Türk markalarının oranının %74 olduğunu dile getirdi. Uluslararası çapta girişimleri olan yerli markaların yatırım için tercih ettiği coğrafyalardan bahseden Aydın, “Başarı elde ettiğimiz Ortadoğu pazarındaki problemlerden dolayı yeni Pazar arayışları hız kazandı. Markalarımız şimdi Asya, Doğu Avrupa, Avrupa, Amerika’ya yöneldi” dedi. 

 

UfradUlusal Franchise Derneği (UFRAD) Başkanı olarak, derneğinizin faaliyetlerinden ve önceliklerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

21. yüzyılın markalı perakendeciliğe yeni ufuklar kazandıran çağdaş işletme şekli ve Franchising sisteminin Türkiye’deki tek çatı örgütü olan UFRAD Franchising Derneği, 1991 yılından beri; başarısını ispatlamış markaların dinamiğini girişimci ruha aktarmasını destekleyerek; ülke ekonomisi başta olmak üzere, sektörel gelişimin sağlıklı büyümesine, ülkemiz yatırımcılarının markalaşmaya yönlendirilmesine, yerli markaların teşvik edilerek uluslararası pazarlarda yer edinmesine ve rekabet
şansı yakalamalarına hissedilir katkılar sağlamaktadır.

Dünyanın en köklü franchising derneklerinden biri olan UFRAD, bugün sayıları 130’u aşan uluslararası statüye sahip güçlü firmayı çatısı altında toplamış bulunmaktadır.
 

Yıllık 35 milyar $’lık ticari işlem hacmine sahip Türkiye’deki Franchising Sisteminin tek temsilcisi olan UFRAD, Franchise sisteminin ülkemizde doğru bir biçimde öğrenilmesini, temel kuralların belirlenmesini ve uygulanmasını sağlama, Türk hukuk sistemi içinde yerini bulması ve sisteme güven duyulması için gerekli çalışmaları yapmak ve sistemin gelişmesi için bilgi kaynakları oluşturmaktadır. Bu firmaların gerek Türkiye içinde gerekse uluslararası platformlarda işbirlikleri oluşturmasına destek olan derneğimiz, Türk firmalarının dünya pazarında ihtiyaç duydukları hukuki, kültürel ve mali konularda en önemli paylaşım merkezi haline gelmiştir.
 

Mustafa Aydın

 

UFRAD, Türkiye Franchising sektöründe yarattığı gelişmeler doğrultusunda, Dünya Franchising Konseyi (WFC) aktif üyeliği ve Avrupa Franchising Federasyonu (EFF) Başkan Yardımcılığı görevlerini başarıyla devam ettirmektedir. UFRAD, bir yılı aşkın süredir sürdürdüğü yoğun çalışmalar sonucunda, Karadeniz Franchise Federasyonu (Black Sea Franchise Federation-BSFF) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. UFRAD aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK Kurucu Kuruluş üyesidir.

 

Bu sene 23.sini düzenleyeceğimiz derneğimizin geleneksel “Uluslararası Franchising Fuarı” ve 5 yıldır her hafta bizzat tarafımızdan hazırlanan ve sunulan televizyon programımız ile halkımızı Franchising konusunda yoğun olarak bilgilendiren derneğimiz, İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliği ile organize ettiği UFRAD Franchise Akademisi ile hem Franchise alanlara, hem Franchise verenlere sertifikalı eğitimler sunmakta ve pratik uygulamalarla yeni adımlarını daha donanımlı olarak atabilme şansını sağlamaktadır.

 

YERLİ MARKALAR PAZARIN %74’ÜNÜ OLUŞTURUYOR

Türkiye’deki yerli markaların Franchise uygulamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Pozitif tarafları ve eksiklikleri nelerdir?


Franchising sistemi, yatırımcıya, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için çalıştığı bilgi birikimini aktararak, bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratma imkanı sağlar.  Yatırımcının ciddi bir yatırım yapmada bilgi birikimini kullanarak bir iş sahibi olmasına fırsat oluşturur. Fırsat eşitliği yaratması ve iş olanakları sağlaması ekonominin tam istihdam seviyesine yaklaşmasına ve ekonomide önemli ölçüde gelişmelere yardımcı olacaktır. Bunun yanında firmalar bu sistemle sadece yurtiçinde değil, yurt dışında da markalarını tanıtma fırsatı bularak ülkeye döviz girişini de sağlayacaktır.
 

Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 1850 civarında. Bunların %24’ü yabancı, %74’ü Türk kökenli markalar. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 50.000 civarında. Franchise veya bayilik verenlerin sayısı 1471, zincirler içindeki oranı ise %78. Sadece kendi şubelerini açıp kendileri işleten zincirler %22 oranında.

 

Franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etken, yönetimdir. Vasat yönetilen bir zincir büyüyemez, markalaşamaz, hatta rakipleri büyüdükçe o küçülür. İyi yönetilen bir zincir sıfırdan yola çıksa bile marka olur. Alışveriş merkezlerinin markalara yer vermesi de, franchise zincirlerin gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri. Müstakil perakendecilerin sürekli yaptıkları hatalar ve ihmaller, franchise zincirlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesinde ve gelişmesindeki diğer bir önemli etken.


 

Ülkemizdeki Franchise pazarının büyüme oranları nedir? Olumlu gelişmeler olduğunu düşünüyor musunuz?

Son zamanlarda dünyada hizmet sektörünün çok hızlı bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. Hizmet sektörünün büyümesine paralel şekilde, franchising sisteminde de çok hızlı bir büyüme olmuştur. Franchising sisteminin bu hızlı büyümesinin nedenleri arasında, sistem için gerekli sermaye tutarı, girişimcinin motivasyonu, sistemin standart olması, kabul görmüş bir marka ve kontrol mekanizmasını sayabiliriz. Günümüzde müşteriler, zamanı etkin kullanmak istemektedirler. Dolayısıyla en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almak arzu etmektedirler. Bu da kalitesini ve markasını kabul ettirmiş ürünlerin satıldığı mağazalardan alışverişle mümkün olmaktadır. Bu aşamada franchising’in önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Önümüzdeki dönemlerde, ekonomik anlamda büyük potansiyele sahip olan franchising sistemine daha fazla girişimcinin dahil olarak, kendi işini kurmasını bekliyoruz. Türkiye’yi franchising ile önce yabancı şirketlerin tanıştırmış olmasına rağmen, yerli şirketlerin de satış ve hizmet ağlarını genişletmenin en güvenli yolu olarak, bu sistemi benimsediği görülüyor.

Franchise veren markaların öncelikle konseptlerini doğru oturtup müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre markalarını geliştirmeleri gerekmektedir. Franchise sisteminin başarılı olması için kalite standartının yüksek tutulması ve operasyon/kontrol mekanizmasının çok etkin kullanılması gerekmektedir.


Mustafa Aydın

AVRUPA PAZARINDA YERLİ FİRMALARIMIZIN BAŞARILARI ARTIYOR

Yakın bir tarihte Avrupa Franchise Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiniz. Avrupa Franchise pazarında Türk firmalarına yaklaşımın nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?
 

Bu başarı benim değil ülkemizin başarısıdır. UFRAD Franchising Derneği olarak amacımız markalarımızı global pazarlarda hakkettikleri yerlere taşıyarak küresel rekabette başarılara imza atmalarını desteklemek ve markalarımızın gücü ile dünyada gücümüzü artırmaktır. Yıllardır gerek EFF, gerekse Dünya Franchise Konseyinde yürüttüğümüz yoğun çalışmalar neticesinde bugün görüyoruz ki UFRAD ve Türkiye franchise sektörü artık lider dünya markaları ile birlikte hızla ilerlemektedir. Derneğimiz ve ülkem adına son derece mutluyum, gururluyum

EFF İlk kez AB üyesi olmayan bir ülkeden Başkan Yardımcısı seçti. Bu kararlarında en büyük etken UFRAD Franchising Derneği’nin sektördeki gücü olduğunu belirttiler. Derneğin çalışmalarını, Türkiye pazarının artan etkinliğini, sağlanan ekonomik istikrarı dikkatle takip ettiklerini, Markalaşma ve Franchising konusundaki kararlı ve sonuç odaklı çalışmalarımız takdir edildi. Son derece mutluyuz.

Birçok üyemiz Avrupa pazarında önemli başarılar kazanmaya başladı, artık tanınıyoruz, talep görüyoruz. Bu önümüzde yıllarda daha da artacak.

 

AFRİKA’DA TÜRK MARKALARINA İLGİ ARTIYOR

Türkiye için yeni bir pazar olan Kuzey Afrika ülkelerine yerli markaların yoğun bir ilgisi olduğu gözleniyor. Franchise vermek isteyen firmalar için de aynı ilgiden bahsedebilir miyiz? Sizin bu pazara bakış açınız nedir?


Bu ilgi birkaç yıl önce çok daha fazlaydı. Zor geçen son yıllardan sonra toparlanmaya başlayan Kuzey Afrika’da markalarımıza çok fazla ilgi var. Bizim markalarımızın kalitesine güveniyorlar. Bizim için büyük bir fırsat bu. Değerlendiriyoruz. Birçok markamızı yakında Afrika’da göreceğiz.

 

 

MARKALARIMIZ DÜNYAYA AÇILIYOR

 

Bu gelişmeler ışığında sizce yakın bir gelecekte yerli firmalarımızdan global markalar çıkacak mıdır? En fazla potansiyel barındıran markaların hangi sektörlerde olduğunu düşünüyorsunuz? 

 

Birçok Franchise markamız bugün yurtdışında önemli yol kat etti ve tüm dünyaya hızla yayılıyor. Ortadoğu pazarı çok başarılı ve hızlı gelişirken son zamanlarda bölgedeki problemler sebebiyle ciddi sekteye uğradı. Markalarımız şimdi Asya, Doğu Avrupa, Avrupa, Amerika’ya yöneldi.

Markalarımıza yurtdışında ilgi her geçen gün artıyor. UFRAD olarak her zaman markalarımızın yurtdışına açılmalarını teşvik ettik ve destekledik. Yerli ve yabancı yatırımcıların hepsinden ilgi var. İlk zamanlar yerli yatırımcının ilgisi daha fazla iken artık yabancı yatırımcılar da Türk markalarının gücü ve kalitesine inanıyor ve Franchise alıyorlar.

Gıda sektörümüz daha avantajlı gibi dursa da her sektörde dünya liderleri ile rekabet edebilecek kalitede markalarımız var. Özellikle bir sektör diyemeyiz. Doğru yönetim ve Franchise sistemi ile her alanda faaliyet gösteren her firma dünya pazarlarında başarılı olmaya adaydır.