FİRMALARIN GÖZÜNDEN SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

E-Ticaret ve Mobil Gelecek

Kılınç Orhan Erdemir / Gold Teknoloji Marketleri Pazarlama Müdürü

 

GENİŞ ÜRÜN GAMI İLE TEKNOLOJİ SUNUYORUZ
 

Gold Teknoloji Marketleri olarak 1990 yılından bu yana teknoloji perakendeciliği alanında faaliyet gösteriyoruz. Mağazacılığın yanı sıra online satış yaptığımız Gold.com.tr ile çoklu satış kanalına sahip bir operasyon yürütüyoruz. Bilgisayardan, tablete, cep telefonundan televizyona, fotoğraf makinelerinden küçük ev aletlerine 25 binden fazla ürün gamına sahibiz. Bu ürün çeşitliliğini teknoloji kullanıcılarına en uygun fiyat ve ödeme koşullarında sunmak ve bunun yanı sıra en üst seviyede teknoloji danışmanlığı ve satış sonrası hizmeti sunmak temel prensiplerimizdendir.


GoldİNTERNETTEN ALIŞVERİŞİN ÖNCELİKLERİ DEĞİŞİYOR

 

 

E-ticaret yoluyla alışveriş yapanlar ilk zamanlarda fiyat odaklı olarak hareket ediyordu. Bu halen Türkiye’de geçerli ancak fiyatın yanı sıra artık ekstra avantajlar online satışlarda öne geçmenin anahtarı oldu. Tüketici olarak artık ücretsiz kargodan tutun, değişim ve iade hakkına, satış sonrası hizmetlere hatta küçük jestlere ve hediyelere çok daha fazla önem vermeye başladık. 5 yıl sonra da yüzlerce e-ticaret sitesi arasından seçim yapmamızda bu kriterler etkinliğini gittikçe artıracak ve sadece fiyat odaklı satış yapmak yeterli olmayacaktır.

 

 

Kılınç Orhan Erdemir

İNTERNET GÜVENLİĞİNDE ENDİŞELER YOK OLUYOR

 

Güvenlikle ilgili endişeler e-ticaretin ülkemizdeki ilk yıllarında çok sık dile getiriliyordu. Ancak geçen yıllar içinde hem ödeme sistemlerinde kaydedilen gelişmeler hem de ödeme alternatiflerinin çeşitlenmesi bu endişelerin azalmasında önemli rol oynadı diyebiliriz. Elbette kullanıcıların bilinçlenmesi, güvenlikle ilgili uyarıları dikkate almaları da bu sorunun neredeyse yok olmasına yardımcı oldu. 

 

2014 YILINDA SEKTÖRDE BÜYÜME AZALACAK

 

Teknoloji perakendeciliği gerçekten sosyal trendleri yakından izleyebildiğiniz ve bir toplumun gelişimini, değişimini gözlemleyebildiğiniz bir sektör. Ayrıca teknolojik gelişmelerin gittikçe hızlanması ve neredeyse her hafta yeni bir ürünün piyasaya çıkması sektörü dinamik tutan en önemli unsurlardan biri oldu. Önümüzdeki 5 yılın bu gelişim ivmesinin gittikçe artacağı bir dönem olacağını düşünüyorum. Bu sebeple ürün yönetimi ve pazarlama iletişimi biz perakendecilerin çok daha odaklanması gereken alanlar olacak. Teknoloji marketleri pazarı Türkiye’de her yıl %50 büyüme kaydediyor. 2013’te yaşadığımız yabancıların pazardan çekilmesi ve kredi kartlarına taksit sınırlandırması gibi durumlar 2014’deki büyümeyi azaltacaktır. Ancak büyümenin kesinlikle devam edeceğini düşünüyorum. Özellikle bizim gibi genç nüfusa sahip bir toplum için devamlı yenilenen en son teknolojiye sahip olmak büyük önem taşıyor.

 

 

 

 

Kaan Karayal – Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı

 

TATİLİ TEKNOLOJİ İLE HARMANLIYORUZ

 

Tatilsepetitatilsepeti.com’da, en geniş ürün seçeneği, en doğru bilgi, en uygun ödeme koşulları ve müşteri odaklı satış öncesi-sonrası hizmetlerimizle misafirlerimize bir tatil sitesinden beklediklerinin de ötesinde bir tatil alışverişi deneyimi sunmayı misyon edindik. Türkiye’nin en saygın tur operatörlerini, 1.600’ü aşkın yurtiçi ve 100 binden fazla yurtdışı oteli, yüzlerce yurtiçi ve yurtdışı turu ve binlerce uçak bileti destinasyonunu bir arada sunuyoruz. tatilsepeti.com’un deneyimli danışmanlardan oluşan 130 kişilik çağrı merkezi de vizyonumuzu gerçekleştirmede çok önemli rol oynuyor.

 

Ayrıca iki mobil uygulamamız bulunuyor. Biri tatilsepeti.com’un iPhone ve Android uygulaması, diğeri ise UludağLive. iPhone ve Android uygulamamız tatilsepeti.com’un sağladığı bütün kolaylıkları cebe sığdırıyor. Ayrıca,  kullanıcının o an bulunduğu konumu GPS koordinatlarına göre tespit ederek, çevresindeki en yakın otelleri otomatik olarak ekrana getiriyor.  UludağLive uygulamasını ise kayakseverler için geliştirdik. Tatilciler Uludağ pistlerini 8 farklı noktadaki kameralar aracılığıyla istedikleri an canlı olarak izleyebiliyorlar; hava durumunu, kar kalınlığını, hangi pistte ve telesiyejde yoğunluk olduğunu rahatlıkla öğreniyorlar. Ayrıca kullanıcılar, uygulama ile Uludağ’daki kayak merkezleri hakkında detaylı bilgi alabiliyor, son dakika indirimlerini, müsaitlik bilgisini öğrenebiliyor, cep telefonlarından rezervasyon yaptırabiliyorlar.

 

 

TATİLCİLERİN YÜZDE 80’İ İNTERNETE BAŞVURUYOR
 

tatilsepeti.com olarak eriştiğimiz rakamlara baktığımızda, müşterilerin online dünyaya olan ilgisinin giderek arttığını görüyoruz. Tatilcilerin satın alma alışkanlıkları da, özellikle 

Kaan KARAYAL

turizm sektöründe internetin öneminin giderek arttığını gösteriyor. tatilsepeti.com’da yıllık 12 milyonu tekil olmakla beraber toplamda 22 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Tatilciler satın almalarını internetten yapsın ya da yapmasın, mutlaka interneti bir danışma ve referans noktası olarak kabul ediyorlar. Yapılan araştırmalara göre, tatile çıkanların yüzde 80’i araştırmalarını internet üzerinden yapıyor. İnternetten araştırma yapan bu kitlenin internetten satın almaya daha fazla yöneleceğini öngörüyoruz. Ayrıca, akıllı telefonlar ve tabletlerin daha geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte, mobil platformlar da önemli bir kanal haline gelmeye başladı.

 

Şirket olarak en önemli değerlerimizden bir tanesi de müşteri odaklı olmak. Misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerinin üzerinde hizmet sunmak için çabalıyoruz. Onların talepleri ile yalnızca satış aşamasında değil, satış sonrasında da 365 gün ilgileniyor, en hızlı çözümü üretmeye çalışıyoruz. Online alışveriş kanalları, bu anlayışla hizmet verdiği sürece, müşterilerin sektörümüze ilgisi daha da artacaktır diye düşünüyorum.

 

 

İNTERNETTE GÜVENLİK ARTTIRILMALI

 

Elektronik ticaretin gelişimi için özellikle internet güvenliği konusunda daha fazla adım atılması gerekiyor. Bu konuda son yıllarda çok büyük aşama kaydedildiyse de, müşterilerin önemli bir kısmının internetten ödemeler konusunda hala yeteri kadar güven duymadığını düşünüyoruz. Bunun yanında tüketicilerin haklarını kolayca savunabilecekleri mekanizmaların geliştirilmesi de elektronik ticaret kullanımının artması konusunda faydalı olacaktır. Son yıllarda uygulamaya koyduğumuz farklı ödeme sistemleri bulunuyor. Ayrıca global alanda faaliyet gösteren PayU ve PayPal gibi firmalarda da bu konuda işbirliği yapıyoruz.

 

 

MOBİL KANALLARIN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR

 

Türkiye’de internet kullanımının artması, e-ticaret sitelerinin güvenlik ve kullanıcı deneyimi tasarımı gibi noktalarda kendilerini daha da geliştirmeleri neticesinde, sektör de büyümeye devam edecektir. Öte yandan tatilsepeti.com olarak son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte, mobil uygulamaların önemli birer kanal haline dönüştüğünü görüyor ve bunun için kendi hizmetlerimizi yaratıyoruz. Mobil uygulamalarımızı kullanan ziyaretçilerimizin sayısı 304 bine çıkmış durumda. Sektörün geneline de baktığımızda, mobil kanalların öneminin giderek artacağına, e-ticaret sitelerinin bu değişime ayak uydurmak durumunda kalacağını söyleyebiliriz. 

 

 

 

 

Gülden Güral /  Porselensepeti.com Site Kurucusu

 

HER BÜTÇEYE UYGUN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SAĞLIYORUZ

 

Porselensepeti.comPorselensepeti.com, ilk satışlarına 2012’nin Mart ayında başladı. İlk günden bu yana, ‘fonksiyonel ve sağlıklı ürünler, alternatif çözümler’ anlayışı ile hareket ediyoruz. Sadece alışılagelmiş ürünleri değil farklı beklentileri de düşünerek yeni ve özel tasarımları müşterilerle buluşturuyoruz.  Bu şekilde her yaşa ve her profile hitap ediyoruz. Sitemizde 15 TL’ye de ürün bulmak mümkün, 15 bin TL’ye de. Sitemizde binlerce farklı porselen tasarımın yanı sıra en yeni ve en pratik ürünleri de sunuyoruz. Elektrikli ev aletlerinden saklama kaplarına, hediyelik eşyalardan pişirme ürünlerine kadar bir mutfağın ihtiyacı olan her şey porselensepeti.com’da bulunabiliyor. Ayrıca firma sahipleri, çözüm ortakları, çalışanlar ve mağaza çalışanlarının taleplerini karşılamaya yönelik olarak ‘kurumsal satış’ hizmetimiz de bulunuyor. Gerek kişiselleştirilmiş veya logo uygulamalı ürün siparişleri, gerekse herhangi bir kişiselleştirme uygulamaksızın belirli adette verilen siparişler, Porselen Sepeti üzerinden karşılanabiliyor.

 

ZAMAN VE MEKAN OLGUSU ONLİNE İLE ORTADAN KALKTI

 

Günümüzde yoğun iş temposu ve giderek hızlanan yaşam içerisinde alışveriş için çok az zaman yaratabiliyoruz. Bu nedenle artık internet aracılığıyla dünyanın her yerinden alışveriş yapabilme özgürlüğüne sahip olmak istiyoruz. Bu, online alışveriş alanına olan ilginin gün geçtikçe artmasına neden oluyor. Bizler de bu ilgiye ayak uydurmak için çaba gösteriyoruz. Örneğin gelen talepleri karşılamak adına yurtdışı gönderimiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan daha önce de bahsettiğim gibi farklı ürün ve hizmetlerle müşterilerimizin ilgisini canlı tutuyor, sürekli yeni müşteriler kazanmayı hedefliyoruz.

 


 

ÇEKİNCELERİ GİDEREBİLDİĞİNİZ ÖLÇÜDE GÜVENİLİRSİNİZPorselensepeti.com Site Kurucusu Gülden Güral

 

İnternetten alışveriş yapan müşterilerin, firma güvenilir mi, kredi kartı bilgilerimi vermeli miyim, ürün elime sağlam ulaşır mı, beğenmezsem ürünü kolayca iade edebilir ya da değiştirebilir miyim, ürün kargoda hasar görürse ne yapmalıyım gibi çekinceleri olabiliyor. Müşterinin bu sorularına yanıt verebilirseniz güvenini de kazanmış oluyorsunuz. Bizim en birincil koşulumuz müşteri memnuniyeti. Bu konunun üzerinde çok duruyoruz. Ürünün kalitesinden sunulan hizmetin her aşamasına kadar empati yaparak titizlikle yaklaşıyoruz. Sürekli aktif hizmet veren bir müşteri ilişkileri departmanımız var. Müşteriler kolaylıkla bize ulaşabiliyor.

 

Öte yandan kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen müşterilerimiz için kapıda ödeme kolaylığı sağlıyoruz. Bunun yanı sıra kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeden işlem yapabilmenizi sağlayan Mobilexpress, BKM Express ve Ininal kart gibi farklı ödeme sistemleri de kullanıyoruz. Sipariş verirken zorlanan müşterilerimize telefonla destek veriyoruz.

 

TEKNOLOJİ VE TİCARET BİRBİRİNİ BESLİYOR

 

Teknolojik gelişmeler e-ticareti, e-ticaret de yarattığı talep ile teknolojiyi besliyor. Gelecekte de bu ilişki devam edecektir. Türkiye şu anda 30 milyonu aşan kullanıcısıyla, dünyanın en büyük 12'nci internet pazarı konumunda. İnternet kullanımının artmasıyla 2013 yılı içinde e-ticaret pazar hacmi 2005 yılına göre 16 kat artarak 23 milyar liraya ulaştı.

 

Genç, çalışan ve yoğun iş temposu içerisinde olan, interneti iyi bir şekilde kullanabilen müşterilerimiz biz e-ticaret girişimcilerinden hep daha fazlasını bekliyorlar. Bizler de onlara en iyi hizmeti vermek adına teknolojik gelişmeleri ve trendleri sürekli takip ediyoruz. Yakın zamanda teknolojik gelişmeler neticesinde yaşadığımız en büyük değişim mobil ticaretin önem kazanmasıydı. 2013 mobil cihazların yılıydı. Araştırmalara göre, 2012 yılında dünya çapındaki online siparişlerin yüzde 7’si mobil cihazlardan geliyorken, 2013’te bu rakam yüzde 14’e çıktı. Bu nedenle yakın gelecekte, halen mobil ticaret yapılanmasına başlamamış e-ticaret sitelerinin tümünün bu tarz yatırımlara hız vereceğini düşünüyorum.

 

 

 

 

Seyfi Erol / Amerikadaniste.com Kurucu Ortağı

 

AMERİKA’DAN İSTE KAPINA GELSİN

 

amerikadaniste.com olarak, Amerika’daki internet sitelerinden online alışveriş yapmak isteyen internet kullanıcılarına Amerika’da bir posta adresi sağlıyor ve üyelerimizin bu adrese gelen paketlerini Türkiye’deki adreslerine yönlendiriyoruz. Birden fazla sipariş veren üyelerimizin paketlerini Amerika’daki adreslerinde toplayarak, tek bir paketle Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Üyelerimiz, sitedeki “Gönder” butonuna bastıkları gün paketler kargoyla Amerikadan İste Kapına Gelsinyola çıkıyor ve 2-3 iş günü içerisinde Türkiye’deki adreslerine teslim ediliyor. Tasarım ürünlerden kitaplara, hobi ürünlerinden elektronik cihazlara ve giyim eşyalarına kadar birçok siparişi Amerika’dan Türkiye’ye ulaştırabiliyoruz. Bu sayede üyelerimiz Amerika’da trend olan ürünlere Türkiye’de ilk sahip olan kişiler arasında yer alma şansı yakalayabiliyorlar.

 

Dünyanın lider posta yönlendirme firmalarından biri olma yolunda hızla ilerliyoruz. Ücretli üyelik sistemiyle çalışıyoruz. Konusunda uzman üye hizmetlerimiz ve operasyon ekibimizle alışverişlerle ilgili tüm soru ve sorunlarda üyelerimize yardımcı oluyoruz.

 

 

HENÜZ PAZARIN YÜZDE 72’SİNE ULAŞILDI

 

Türkiye’de e-ticaret büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Türkiye’de 36 milyon internet kullanıcısı bulunuyor, internetten alışveriş yapan kişi sayısı ise yaklaşık 10 milyon. Yani e-ticaret siteleri henüz internet kullanıcılarının yüzde 72’sine ulaşamamış durumda. İlerleyen dönemde, e-ticaretle paralel hızda gelişen dijital pazarlama sektörünün de yardımıyla, daha çok kullanıcıya daha kısa sürede ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Mobil internet kullanımının hızla artıyor olması ve internet kullanıcılarının yaş ortalamasının 28 olması da büyüme potansiyeli açısından büyük önem taşıyor.

 

 

ONLİNE KULLANICI SAYISININ ARTIŞI, GÜVEN SORUNUNUN AŞILDIĞININ GÖSTERGESİ

Seyfi Erol

 

İnternetten alışveriş yapan kitlenin ne kadar hızlı arttığını göz önüne alırsak güven sorununun da giderek aşıldığını söyleyebiliriz. Teknolojik gelişmelere 

paralel olarak, online alışverişte müşterilere yenilikler sunuluyor. Her yeni uygulamada olduğu gibi, kullanıcıların adapte olması ve güven duyması biraz zaman alabiliyor. Fakat gelişen ödeme sistemleri, sunulan olanaklar ve kullanıcıların bilinçlenmesiyle güven sorununun da aşıldığını söylemek mümkün.

 

 

YENİ ÖDEME SEÇENEKLERİ E-TİCARET İLGİSİNİ ARTTIRACAK

 

2013’te alternatif ödeme sistemleri oldukça hızlı gelişti. Önümüzdeki dönemde de ödeme seçeneklerinin ve kullanımlarının artışına şahit olacağımızı söylemek mümkün. Biz de sunduğumuz ödeme seçeneklerinin sayısını arttırıyoruz. Yükselen mobil alışverişin tercih edilirliğinin artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu gelişmeye bağlı olarak 2013’te mobil sitemizi kurduk. Bu yıl ise, henüz yapım aşamasında olan mobil uygulamamızı yayına alacağız.

 

 

 

 

 

Thomas Carroux / bonprix Türkiye Genel Müdürü

 

TÜRKİYE’DE YERLEŞİK MAĞAZA İÇİN 3 YILIMIZ VARbonprix

 

Otto Group üyesi olarak, 1986 yılında kurulduk. Bugün Almanya ve Avrupa’da modayı kaliteli hizmetle sunan öncü şirketlerden biri konumundayız. Kadın, erkek ve çocuk giyim başta olmak üzere, iç çamaşırı, ayakkabı ve hatta mobilya ve ev eşyalarına kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bugün Türk tüketiciler bonprix.com.tr’deki 26 bin farklı model arasından seçim yapabiliyorlar.

 

1990’lardan beri Multi-Channel (çok kanallı) satış stratejisi takip ediyoruz; katalog, yerleşik mağaza ve internet mağazacılığını kullanıyoruz. Türkiye’de henüz yerleşik mağazamız yok ancak 3 yıl gibi süre sonra açma planımız var. Diğer taraftan hedefimize ulaşmak için ürün çeşitliliğimizi sürekli olarak artırıyoruz. Müşterilerimiz “bonprix, it’s me!” sloganının, kişisel stile vurgu yapan bir moda anlayışını ifade ettiğinin farkında. Dahası yüksek kaliteli ürünleri pahalı olmayan fiyatlarla sunuyoruz. Şirketimizin yıllardır kendi bünyesinde bulundurduğu Kalite Geliştirme Departmanı’nın yanı sıra, dünya çapında, bağımsız ve sertifikalı kontrol laboratuvarlarının da ayrı olarak yönettiği, kalite kontrol testleri de yapılıyor. Ayrıca müşterilerimize geniş bir ödeme seçeneği sunuyoruz. Kredi kartı ile ödemenin yanı sıra müşterilerimize kapıda ödeme seçeneği de veriyoruz. bonprix olarak, katalog ve online satışı bir araya getiren ikili bir satış yolu izlediğimizden, müşterilerimiz telefonla da sipariş verebiliyor.

 

ONLİNE ALIŞVERİŞÇİLERİN SAYILARI ARTIYOR

 

Araştırmalar, Türkiye’de her beş kişiden birinin online alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu oldukça yüksek bir rakam ve sürekli de artış halinde. Perakende sitelerinin sayısındaki hızlı artış da bu yükselişin bir göstergesi. bonprix.com.tr haftada 250 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Sezonun yoğun zamanlarında bu rakam 500 bin ziyaretçiye kadar çıkabiliyor. Son 24 ayda bonprix.com.tr’den alışveriş yapan müşteri sayımızın toplam 75 bini bulduğunu görüyoruz. Bu rakamlar da bize Türkiye’de müşterilerin e-ticarete büyük bir ilgisi olduğunu söylüyor. 2014’te de yüzde 100 gibi bir oranda büyümeyi planlıyoruz. Bu hedeflerimizi de potansiyellere yönelik değerlendirmelerimiz sonucunda belirliyoruz.

Thomas Carroux / bonprix Türkiye Genel Müdürü

 

 

UZAKTAN SATIŞLARDA GÜVENLİK OLMAZSA OLMAZ

Güven uzaktan satış modellerinde, özellikle de e-ticarette çok büyük önem taşıyor. Bizler de her zaman güvenliği olmazsa olmaz bir kriter olarak ele alıyoruz. Müşterilerimizin verilerinin korunmasını sağlıyoruz. Ödemelerde azami güven ortamını yaratmak için teknolojik gelişmelerden faydalanıyoruz. Örneğin, kredi kartı ile ödemelerde üçüncü kişilerin izinsiz erişimini ve kullanımını engellemek için Secure Socket Layer (SSL) gibi en modern şifreleme tekniklerini kullanıyoruz. SSL, güvenli veri değişimini sağlayan, uluslararası standartta bir şifreleme yazılımı. Bu şekilde bütün sipariş ve kredi kartı bilgileri bonprix’ye şifrelenerek iletiliyor.

 

 

TEKNOLOJİ E-TİCARETİN ELİNİ GÜÇLENDİRİYOR

 

Ekonomide istikrar sağlandıkça ve teknolojik cihazların kullanımı yaygınlaştıkça e-ticaret sektörü de gelişimini sürdürecektir. Örneğin son zamanlarda mobil cihazların kullanımı e-ticarette önemli bir değişime neden oluyor. Gene teknolojik gelişmeler sayesinde müşteriler artık daha güvenli bir şekilde alışveriş yapıyor. Böylece bugüne dek çeşitli sebeplerle online alışverişe mesafeli duran tüketiciler de, bu yönteme sıcak bakmaya başlıyor. Bunların hepsi bir araya geldiğinde diyebiliriz ki; teknoloji şimdiye dek olduğu gibi, gelecekte de e-ticaretin elini güçlendiren en önemli olgu olacak.

 

 

Ali Özen / Evim.net CEO’su

 

HEDEF EN MÜŞTERİ ODAKLI ŞİRKET OLMAK

 
Evim.net

Türkiye’nin ev ürünleri satışı yapan en büyük e-ticaret sitesiyiz. 2011 yılının Ocak ayında kurulduk. Üyelerimiz, mobilyadan mutfak gereçlerine, mumdan kilime, dekoratif süslerden 

elektronik ev eşyalarına kadar evlerinde keyifle kullanabilecekleri binlerce ürünü sitemizde bulabiliyorlar. Yüzde 90’a varan indirimler sunuyoruz. Türkiye’nin önde gelen markalarının ürünlerine sitemizden ulaşılabiliyor. Kullanıcı odaklı, müşteri memnuniyetine büyük önem veren bir yapımız var. Sitemizin, üyelerimizin memnuniyeti ve sevdikleri özellikler, ürünler doğrultusunda sürekli geliştiğini söyleyebiliriz.

 

Sitemizdeki “Neler Oluyor?” bölümünde, üyelerimizin satın aldığı, beğendiği, arkadaşlarına tavsiye ettiği ve paylaştığı ürünler anlık olarak takip edilebiliyor. Üyelerimiz, sitede beğendikleri ürünleri favorilerine ekleyerek, diğer üyelere tercihleriyle yol gösterebiliyorlar.

 

Kurulduğumuz ilk günden bu yana hızlı büyümemizi sürdürüyoruz. 2013 yılında 212, EBRD ve Simile Venture Partners’dan toplamda 5 milyon Dolar civarında yatırım aldık. Aldığımız yatırımla hedeflerimizi yükselttik. 2015 yılında ciromuzun 100 milyon TL’yi geçmesi üzerine tüm stratejimizi kurduk. Türkiye’nin en müşteri odaklı şirketi olmayı hedefliyoruz.

 

 

HIZ VE ULAŞILABİLİRLİK E-TİCARETE İLGİYİ ARTTIRIYOR

Günümüzde birçok kişi yoğun iş hayatı içerisinde alışverişini hızlı bir şekilde yapmak, aradığı ürüne bilgisayar başından ulaşmak istiyor. Bu aşamada online alışveriş devreye giriyor ve kullanıcılara birçok kolaylık sağlıyor. Bu nedenledir ki günümüzde online alışverişe olan ilgi sürekli olarak artmaya devam ediyor. Her geçen gün daha çok kişi alışverişleri için interneti tercih ediyor ve faydalarını keşfediyor. Dolayısıyla müşteri ilgisinin olumlu yönde ilerlediğini, gelişen teknoloji ve imkanlar doğrultusunda sürekli olarak artmaya devam edeceğini öngördüğümüzü söyleyebiliriz.

Evim.net Seo
 

 

ONLİNE ALIŞVERİŞTE GÜVENLİK SORUNLARI AŞILDI

 

İnternetten alışverişin güvenliği konusunda son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. Bu konuda büyük ilerlemelerin kaydedildiğini, ödeme sistemlerinde yaşanan gelişmeler, tüketicilerin bilinçlenmesi, güvenlikle ilgili ikazları dikkate almalarıyla güvenlik sorununun da aşıldığını söyleyebiliriz.

 

Sitemizden kullanıcılarımız gönül rahatlığıyla alışveriş yapıyorlar. Evim.net’ten yapılan tüm alışverişlerde yüksek güvenlik standartları geçerli. SSL Güvenlik Sertifikası, McAfee Secure/PCI Compliance ve 3D Secure servisleri sayesinde kullanıcılarımıza güvenli bir alışveriş deneyimi sunuyoruz.

 

 

GELECEĞİN KAZANANLARI MOBİL TEKNOLOJİYİ PLANLAYABİLEN MARKALAR OLACAK

 

Günümüzde tercih edilirliği hızla artan mobil ticaretin gittikçe daha fazla kişi tarafından kullanılacağını söyleyebiliriz. Artık tüketiciler, istedikleri her an ve her yerde mobil cihazları ile alışveriş yapmayı ve markalara ulaşmayı tercih ediyorlar. Bu doğrultuda, mobil dünyayı doğru bir şekilde, iyi bir planlama ve stratejiyle kullanan markaların başarıyı yakalayabileceklerini söyleyebiliriz.