EV TEKSTİLİNDE DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ

TETSIAD

 

TETSIAD Başkanı Yaşar Küçükçalık

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), Türkiye’nin ev tekstili ihracatında dünya dördüncüsü olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin dünya ev tekstili ihracatından almış olduğu pay yüzde 3.6 iken bu payın rakamsal değerinin ise 3.3 milyar Dolar olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de ev tekstili sektörünün kalbi, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), ihracattaki başarısını açıklanan ihracat rakamları ile taçlandırıyor. Dünya ticareti hacminde 2008 yılından itibaren başlayan durağan dönem, 2012 yılından itibaren eski hacmine ulaşarak, 2012 yılı sonu itibariyle de büyüme yönünde gelişmeler gösterdi. Buna bağlı olarak, dünya çapında ev tekstili sektörü 2012 sonu itibari ile 85.3 milyar Dolar olan ihracatını 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 7 artışla 91.3 milyar Dolara çıkarmayı başardı. Türkiye ise ev tekstili ihracatında yüzde 3.6 oranla, 3.3 milyar Dolar ihracat yaparken, bu rakamlarla dünya dördüncülüğünü elinde tutuyor.

Dünyada ev tekstili alanında önemli bir güce sahip olan Türkiye, kaliteli üretimiyle onlarca ülkede ürünlerinin kullanılmasını sağlıyor. Türkiye, global piyasalardaki rekabetini alışılagelmişin aksine, fiyatla değil, ürünün üzerine eklediği katma değer ile yapıyor. Dünya ev tekstili ihracatından en büyük payı, pek çok sektörde olduğu gibi Çin elinde tutarken, Çin’i sırasıyla, Hindistan, Pakistan, Türkiye, Güney Kore, Almanya, Tayvan, İtalya, ABD, Belçika, Japonya ve Fransa takip ediyor.

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık konu hakkında şu şekilde konuştu;

“Dünya ev tekstili ihracatı 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 7 artışla 91.3 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında da Türkiye, 2012 yılında olduğu gibi ev tekstil ürünleri ihracatında dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi olma konumunu korumuştur. Türkiye’nin dünya ev tekstili ihracatından almış olduğu pay yüzde 3.6, ihracat değeri ise 3.3 milyar Dolar’dır. Komşularımızla geliştirmiş olduğumuz sınır ( Bavul ) ticaretini de dahil edersek aldığımız pay yüzde 6’ya ulaşmaktadır.”

Sözlerine şu şekilde devam eden Başkan Küçükçalık; “Dünya ev tekstili sektörünün en önemli oyuncularından olan Türkiye, global piyasalardaki rekabeti fiyatla değil, ürünün üzerine eklediği katma değer ile yapmaktadır. Sektörümüz son beş yıldır basic mallar dediğimiz sıradan üretimi bırakarak, katma değeri yüksek, emek, bilgi ve teknoloji katılan, inovatif üretim yapmaktadır. Ülkemizin ihracat ürün ortalama fiyatı 1.5 Dolar/kg olarak belirlenmişken, sektörümüz 10.5 Dolar/kg ortalama ihracat fiyatına sahiptir. Her geçen gün hız kesmeden sürdürdüğümüz yurt dışı çalışmalarımızla ihracatımıza olan katkımızı artırmaya devam ediyoruz. Bu yıl itibariyle, ihracat hedefimiz 3.8 milyar Dolarken, bu hedefimizi 2023 yılında 10 milyar Dolar yapmayı ön görüyoruz” dedi.