EN BÜYÜK CİRO ARTIŞINI GİYİM YAKALADI

Giyim Ciro


Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD)ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin 2014 yılı Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 artarak 157 puana yükseldi. Mayıs ayında en büyük ciro artışı yüzde 12’lik oranla giyim kategorisinde gerçekleşti

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar da Mayıs ayında, İstanbul’da 707 TL, Anadolu’da 529 TL olarak gerçekleşerek Türkiye genelinde 600 TL’ye ulaştı. Mayıs ayında en büyük ciro artışı yüzde 12’lik oranla giyim kategorisinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayıyla karşılaştırıldığında Mayıs ayında kategoriler bazında en büyük artış giyim kategorisi endeksinde yaşandı. Mayıs ayında giyim kategorisi endeksi yüzde 12 arttı. AVM’lerdeki diğer alanların ve hipermarket kategorisi cirolarının yüzde 10 arttığı endekste, genel kategori ciroları yüzde 7, ayakkabı-çanta kategori ciroları yüzde 4 ve yiyecek kategori ciroları yüzde 2’lik artış kaydetti. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında endekste düşüş kaydeden kategori yüzde 12’lik düşüşle teknoloji, market/elektrikli eşyalar kategori oldu.

(Diğer kategoriler; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.)

 

Ziyaret sayısı endeksi

Bir önceki dönemin aynı ayına göre ziyaret sayısı endeksinde, Mayıs döneminde yüzde 3,2’lik bir artış gözlendi.

AVM Endeksi Mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 6,8 oranında arttı. Kategori bazındaki en yüksek artışın da giyim kategorisinde yaşandığı gözlendi. Giyim kategorisi Nisan ayında da endekste en yüksek artışın yaşandığı kategorimizdi. Yeni sezon ürünlerine olan ilgi AVM sektörü açısından sevindirici. Öte yandan kredi kartına taksit sınırlaması düzenlemesi sonrası Şubat ve Mart ayındaki düşüşten sonra Nisan’da küçük de olsa artıya geçen teknoloji kategorisi Mayıs ayında tekrar düşüş kaydetti. Teknoloji kategorisi endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azaldı. Teknoloji kategorisi endeksindeki değişimlerin önümüzdeki dönemlerde de çok dikkatli şekilde takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.