BAŞKENT GELİŞİME DEVAM EDİYOR

İrfan Güvendi

 

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kenti. 

Bilinen tarihi en az 10 bin yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kent Ekim 1923’ten beri Türkiye Cumhuriyeti’ne başkentlik etmekte.

Kedisikeçisitiftiğitavşanıarmudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlü olan kent Türkiye'nin İstanbul'dan sonra ekonomisi en gelişmiş ikinci ili. Nüfusunun dörtte üçünün çalıştığı hizmet sektörü ilin gayrisafi milli hasılasında en büyük paya sahip. Yoğun göçe cevap olabilecek büyük sanayinin henüz yeteri kadar bulunmadığı il genelinde tarım da önemli bir faaliyet olarak öne çıkıyor.

 

ANKARA KALİFİYE PERSONELİN BAŞKENTİ

Üniversitelerin, teknoparkların, sanayi bölgelerinin, üst düzey bürokrasinin ve sivil toplum kuruluşlarının yoğunlaştığı kentte yetişmiş insan kaynağı bulmak ülkenin pek çok yerine göre çok daha kolay. 18 üniversite, bir harp okulu ve bir polis akademisinin bulunduğu kentte hızla gelişen ve büyüyen teknokentlerde, firmalar teknoloji alt yatırımları içinde önemli desteklerden faydalanabiliyorlar. Buna rağmen sağlık sektörü özelinde halen alınması gereken yollar ve yapılması gereken yatırımlar bulunmakta, devlet ve özel sektörün doktor ve hemşire açığının kapanması için hızla adımlar atılmalı ve düzenlemeler yapılmalı. Liselerden hemşire yardımcısı olarak çıkacak gençlerimizin üniversite geçişlerinde kolaylıklar sağlamak, üniversitelerde hemşirelik bölümlerinin seçilmesini cazip hale getirmek bu adımlardan bir kaçı olabilir.

 

ŞEHİR EKONOMİSİ HER YIL ARTIYOR

 

Pricewaterhouse Coopers’ın “Dünyada En Büyük Şehir Ekonomileri Hangileri ve Bu 2020 Yılında Nasıl Değişecek” raporuna göre dünyanın en büyük 100 kenti arasında 2005 yılında 94. olan kentimiz, 2008'de 80. sıraya yerleşmişti. 2020 yılında ise 115 milyar $ gelirle 74. sıraya yerleşmesi hedefleniyor.

Stratejik bir noktada yer alan Ankara, İç Anadolu bölgesinde yer almasına rağmen Karadeniz ve Doğu illerine yakınlığından dolayı çok önemli bir destinasyon. Artan ulaşım olanakları ve özellikle gelişen havayollları sayesinde son dönemde sağlık turizminde hızla öne çıkan kent hızla bir cazibe noktası olma yolunda ilerliyor.

Sağlık hizmet kalitesinin de yüksek olduğu başkentimiz Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinin olduğu ve iyi hekimlerin yetiştirildiği bir şehir.

Son dönemde kente art arda gelen büyük sağlık gruplarının rekabete ve hizmet kalitesine pozitif yansımasıyla önümüzdeki dönem Ankara’yı Sağlığın Başkenti olarak daha da öne taşıyacak gibi duruyor.

İrfan Güvendi

MÜSİAD ANKARA

ŞUBE BŞK. YRD.