AVRUPA’NIN PERAKENDE MERKEZLERİ DEĞİŞİYOR

Avrupanın Perakende Merkezleri

 

Jones Lang LaSalle şirketi, “Önümüzdeki beş yıl içinde Moskova, St.Petersburg ve Kiev, Avrupa’da perakende satış artışında ilk beş kent arasında girebilir” açıklamasında bulundu.  Jones Lang LaSalle’in “Avrupa Perakende Kent Profilleri” adlı araştırmasında, Rusya ve Ukrayna’nın en büyük kentlerinin (Moskova, St.Petersburg ve Kiev) gelecek dönemde perakende sektöründe ciddi atılım yapacağı öngörüsü ortaya çıktı.

Şirketin tahmine göre Moskova, St.Petersburg ve Kiev, beş yıl içinde yüzde 4,2-4,8’lik perakende büyüme temposuyla Avrupa’da bu göstergede sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci sıraya yerleşecek.

Kiev

Alım gücü diğer Avrupa kentlerine göre çok daha düşük olan Moskova, St.Petersburg ve Kiev, bugün Avrupa’da nüfusu en kalabalık 20 pazar arasında yer alıyor.
Nüfusuyla ilk sırada yer alan Moskova, alım gücü sıralamasındaysa 46’ıncı sırada bulunuyor.

Rusya başkentinde yıllık ortalama tüketici giderleri 11 bin euro, St.Petersburg’da 6 bin 300 euro, Kiev’de 3,6 bin euro seviyesinde. Alım gücünde Avrupa’da ilk üç sıra Zürih (38 bin 600 euro), Oslo (35 bin 300 euro) ve Lüksemburg’a (27 bin 200 euro) ait.

 

Kaynak: turkrus.com