AVM ZİYARETÇİLERİ BÜYÜTEÇ ALTINDA

 AVM ZİYARETÇİLERİ BÜYÜTEÇ ALTINDA

AYD ( Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ) ile GFK Türkiye işbirliğiyle “AVM Ziyaretçisi Büyüteç Altında” başlığıyla her yıl yapılan AVM Tüketici Algı Araştırması Sonuçları açıklandı. Araştırmanın açıklandığı konferansta AYD Başkanı Hulusi Belgü, yapılan araştırma sayesinde sektöre dair doğru verilerin ortaya konulduğunu dile getirerek, “Araştırma neticesinde görüyoruz ki; AVM’lerde ziyaretçi sayıları her geçen yıl artıyor. Umarız sektördeki büyüme ve tüketici kitlesinin artması 2014 yılında da devam eder” dedi.

 

Türkiye genelinde 16-60 yaş aralığında,20 ilde, 1.567 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırma AVM ziyaret alışkanlıkları dair çarpıcı sonuçları da ortaya çıkarıyor.

Hedef kitlenin “Haftada en az bir kere AVM’lere gidenler” olarak belirlendiği araştırmada görüşülenlerin %63’ü Kadın, %56’sı Çalışan, %28’i Üniversite mezunu, %45’i Lise mezunu, %61 ise evli.

 

 

AVM ZİYARETÇİLERİ 2013 YILINDA HAFTA SONUNU TERCİH ETTİ

 

Araştırma kapsamında, “Alışveriş için hafta içini mi, yoksa hafta sonunu mu tercih edersiniz?” soruna %23 oranın da hafta içi, % 77 oranın da hafta sonu cevabı alındı. 2012 verileri ile karşılaştırıldığında ise oranların değiştiği göze çarpıyor. 2012 yılında hafta içi alışveriş yapanların oranı %26, hafta sonunu tercih edenlerin oranı ise %74 olarak belirlenmişti.

Hafta sonu tercihlerinde ise kadınlar Cumartesi’yi tercih ederken, erkekler ise Pazar gününe daha sıcak bakıyorlar.

 

AVM ZİYARETÇİLERİ 2013 YILINDA HAFTA SONUNU TERCİH ETTİ
 

AYLIK AVM ZİYARETİ ARTIŞ GÖSTERİYOR

 

Araştırma sonuçlarına göre aylık AVM ziyaretlerinin sayısında da artış gözleniyor. 2012 yılı ile kıyaslandığında ayda 5,6 kere olan AVM ziyaretleri 6,5 kereye yükseldi. Bölgelere ayırarak yapılan araştırmaya göre en yüksek artış 5,6 dan 9,7 ye yükselen Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşanıyor.

 

AYLIK AVM ZİYARETİ ARTIŞ GÖSTERİYOR

 

YEMEK YEME SIKLIĞI AZALDI, HARCAMALAR ARTTI

 

Algı araştırmasında AVM’lerde yemek yeme sıklığı ve kişi başı harcamalara dair sorulara verilen cevaplar ışığında, Alışveriş Merkezlerinde yeme-içme sıklığının azaldığı, buna karşın kişi başı yemek harcamalarının arttığı sonucuna varıldı.

Dışarıda ve AVM’lerde yemek yemenin maliyetlerinin karşılaştırıldığı raporda, dışarıda yapılan yemek yeme harcamalarının AVM’lerde yapılandan daha maliyetli olduğu, bunun yanı sıra her iki alanda da 2013 yılında maliyetlerin arttığı göze çarpıyor.

Ortalama AVM’de yeme sıklığının da istatistiksel olarak araştırıldığı raporda 2012 yılında ayda 3,2 kez olan yeme sıklığının, 2013 yılında ayda 2,0’ a düştüğü gözlemleniyor.  

 

YEMEK YEME SIKLIĞI AZALDI, HARCAMALAR ARTTI

 

AVM ZİYARETÇİSİ GEZİNMEYİ SEVİYOR

 

Araştırmanın AVM etkinlikleri kısmında ortaya çıkan en çarpıcı sonuç, ziyaretçilerin öncelikli etkinliğinin dolaşmak ve vitrinlere bakmak olması. AVM’leri ziyaret edenlerin %90’ı dolaşmak için AVM tercihinde bulunduğunu söylerken, %51’lik bir oran hipermarket alışverişlerini AVM’lerden yaptığını söyledi. En az ziyaret edenler ise elektronik ve yapı-market alışverişlerini yapanlar olarak belirlendi.

 

AVM ZİYARETÇİSİ GEZİNMEYİ SEVİYOR

 

AVM’DE GEÇİRİLEN ZAMAN 2,3 SAATTEN  2,6 SAATE ÇIKTI

 

Ziyaretçilerin Alışveriş Merkezlerinde geçirdiği zamanın arttığını ortaya koyan araştırma ortalama AVM ziyaretlerinin 2,3 saatten, 2,6 saate çıktığı tespitini yaptı. Genç nüfusta ise bu oran 2,8 saate kadar çıkabiliyor.

 

AVM’DE GEÇİRİLEN ZAMAN 2,3 SAATTEN  2,6 SAATE ÇIKTI

 

ALIŞVERİŞTE AVM’LER TERCİH EDİLİYOR

 

Kırtasiye ve gıda alışverişlerinin dışında tüketicilerin ağırlıklı olarak AVM’leri tercih ettiğini ortaya çıkaran araştırma gıda alışverişlerinde caddelerdeki süpermarketlerin, kırtasiye malzemeleri için ise caddelerdeki mağazaların tercih edildiğini gösteriyor.

AVM’lerdeki alışverişlerin başında ayakkabı ve giyim ve aksesuar gelirken bunları elektronik ürünler, kozmetik ve ev tekstili takip ediyor.

 

ALIŞVERİŞTE AVM’LER TERCİH EDİLİYOR

 

2 KİŞİDEN 1’İ KAPALI AVM’LERİ TERCİH EDİYOR

 

AVM ziyaretçilerinin %53’lük bir kısmı kapalı AVM’leri tercih ederken , %10’u açık AVM’leri, %37’si ise kapalı olmasına karşın açık alanları da bulunan yarı açık AVM’leri tercih ediyor.

2012 verileri ile kıyaslama yapılan araştırmada kapalı ve açık AVM’lerde ziyaretçi oranlarında azalma yaşanırken yarı açık AVM ziyaretleri %32’den, %37’e çıktı.

 

2 KİŞİDEN 1’İ KAPALI AVM’LERİ TERCİH EDİYOR

 

ALIŞVERİŞÇİ SEGMENTLERİ

 

Gfk’nın Shopper Matrix yöntemi ile yaptığı analize göre, alışverişciler, alışveriş davranışlarına göre gruplandı. Bu analize göre, Türkiye’deki en büyük 2 alışverişçi grubu; Alışveriş Düşkünleri ve Tasarruf Odaklılar.

Analizdeki bir diğer sonuç ise Alışveriş Düşkünleri ve Keyif Odaklıların oranlarının 2012 verilerine göre artmış olması.      

 

ALIŞVERİŞÇİ SEGMENTLERİ