ANKARA’NIN ÖNCÜ SEKTÖRLERİ

Ankara Yatırım Ortamı


SAVUNMA, İNŞAAT, MEDİKAL

Salih BEZCİ

Ankara’nın ticari hayatında önemli bir misyona sahip olan Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara’nın yatırım ortamını ve öne çıkan sektörlerini PS okuyucuları için değerlendirdi. Ankara’nın marka bir kent olması için yapılan çalışmaları anlatan Bezci, Başkentin bir fuar merkezi olması için atılan adımları ve ileriye dönük planlamalara da değerlendirmesinde yer verdi.

Savunma, inşaat ve iş makinaları ile medikal sektörlerinin önemli ölçüde ivme kazandığına değinen Bezci, lojistik alanında da ciddi atılımlar olduğunu belirterek yakın bir gelecekte Ankara’nın uluslararası bir taşımacılık üssü haline geleceğini söyledi.
 

Ankara ticaret hayatında öne çıkan sektörler hangileridir?

Ankara kenti güçlü ekonomik yapısıyla yaklaşık 1,7 milyon kişiye istihdam imkanı sağlamaktadır. Her ne kadar memur kenti olarak bilinse  de hizmetler sektörü ağırlıklı bir yapısı vardır. Gayri Safi Hasılasında en büyük pay da kamu hizmetlerine aittir. Sektörlere göre istihdama bakıldığında bu durum doğrulanmaktadır. Başkent’te çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 73’ü hizmetler sektöründe istihdam edilirken, yüzde 24’ü sanayi sektöründe yüzde 3’ü de tarım sektöründe istihdam edilmektedir. KOBİ yoğun bir sanayi yapısı vardır. Halen faaliyette bulunan 5 organize sanayi bölgesi bulunmakta ve bunlara ek olarak birçok organize sanayi bölgesi için de çalışmalar sürdürülmektedir. Savunma sanayi, iş ve inşaat makineleri, medikal cihazlar gibi başarılı sektörler de ön plana çıkmaktadır.

 

BAŞKENT TÜM SEKTÖRLERİN GELİŞİMİ İÇİN UYGUN BİR ZEMİN

Bu sektörlerde yatırım yapmak isteyenler için Ankara’nın hangi avantajlara sahip olduğunu söyleyebiliriz?

Ankara ‘da savunma sanayi, iş ve inşaat makineleri ile medikal cihaz sektörlerini saydım. Bu sektörlerde başarılı kümelenme örnekleri mevcut. Ankara savunma sanayinin üssü konumuna geldi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın belirlediği Türkiye’nin önde gelen 25 savunma sanayi kuruluşundan 16’sı, ilk 10’da yer alan firmaların ise 8’i Ankara’da bulunuyor. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi listesine giren tek Türk savunma sanayi şerketi Ankara’da. İş ve inşaat makineleri imalatı sektöründe de öncü rol üstlenen ve Ankara’da faaliyet gösteren 350 firma, bu alandaki ülke ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor. Ankara’da medikal cihaz sektörü de kümelenme açısından başarılı. Bu sektörü ATO olarak biz de destekliyoruz. ATO olarak, Ekonomi Bakanlığı’nın rekabet gücü ve ihracat seviyesini artırmak için çıkardığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirmesi ve Desteklenmesi Projesini başlattık ve yürütüyoruz. Ankara her açıdan yatırım yapmak isteyenler için uygun bir şehir diye düşünüyorum.

 

FUAR MERKEZİ AKYURT OLUYOR

Ankara Ticaret OdasıSpot: “Akyurt’ta 680 bin metrekarelik bir alan fuar merkezi için tahsis edildi. Gerekli imar düzenlemelerinin yapılmasının ardından Fuar merkezinin mimari projesi de tamamlandı. Projede ağırlıklı olarak Osmanlı ve Selçuklu mimari temaları kullanıldı”

Son yıllarda Ankara’nın bir fuar merkezi haline getirilme projeleri gündemde. Sizce bu hedefe ulaşmak için ne gibi çalışmalar yapılmalı?

Evet, Ankara’yı bir fuar şehri haline getirmek istiyoruz.  Asıl amacımız, Ankara’yı bir marka şehir yapmak. Ankara’yı öyle bir şehir haline getirelim ki, bu şehre hem tatil için hem de kongre, fuar ve sağlık amacıyla turistler gelsin istiyoruz. ATO olarak Ankara’ya kazandırdığımız Congresium isimli kongre merkezimiz 3 bin 100 kişilik kapasitesiyle önemli kongrelere ev sahipliği yapıyor. Congresium şehrimizde çok önemli bir boşluğu doldurdu.  

Ankara’nın uluslararası bir fuar merkezine sahip olması için de çalışmalar yürütüyoruz. TOBB, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Akyurt Belediyesi ile ortaklaşa Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Anonim Şirketi’ni kurduk. Odamız yüzde 20 hisseyle bu şirketin büyük ortaklarından biridir. Akyurt’ta 680 bin metrekarelik bir arsa fuar alanı için tahsis edildi ve gerekli imar planı değişiklikleri yapıldı. Fuar merkezinin mimari projesi çizildi. Proje hazırlanırken Osmanlı ve Selçuklu temalarına projede yer verildi.  100 bin metrekarelik bir fuar alanı inşa edilecek. Bu 100 bin metrekarenin de 40 bin metrekaresini idari binalar oluşturuyor. Fuar alanı, Ankara’nın ve sektörün gelişimine göre 100’er bin metrekarelik iki ayrı kapalı alan daha inşa edilebilecek bir yapıya sahiptir. Arsa devrinin tamamlanmasının ardından hemen temel atıp inşaata başlayacak şekilde hazır vaziyetteyiz. Uluslararası fuar ve kongrelerin düzenleneceği bu merkezin havaalanına yakın olması da ayrı bir özellik katıyor. İlerleyen dönemde havaalanına yapılacak olan yeni pistle birleştirilecek. Burada uçak ve havacılık fuarları yapılacak. Ayrıca burada uçak bakim ve onarımları da yapılabilecektir.

Ankara’da uluslararası kongre ve fuarların düzenlenmesinin şehrimizin için çok önemli olacağına inanıyoruz. Bu iki unsur şehre çok önemli bir ivme kazandıracaktır. Bu arada bildiğiniz gibi bir şehirde uluslararası kongre düzenlenmesi için o şehrin bir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu olması gerekiyor. Biz Ankara Ticaret Odamız bünyesinde Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurduk. İlk kongremizi de Uluslararası Yönetim Geliştirme Derneği’nden aldık.

 

ANKARA ULUSLARARASI TAŞIMACILIK ÜSSÜ OLARAK YERİNİ ALACAK

Başkent’te bulunan üniversitelerin sayısı, teknoloji merkezleri ve ar-ge yatırımları ekseninde düşündüğümüzde Ankara’nın geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Üretim alanında nasıl bir üs haline gelecektir?Salih BEZCİ

Türkiye’de toplam nüfusa oranla en çok yükseköğretim nüfusu barındıran il Ankara’dır.Nüfusun yaklaşık yüzde 15’i yüksek okul ve üzeri eğitim seviyesine sahip durumda. Türkiye’nin önde gelen 18 üniversitesi ile Ankara en fazla yükseköğrenim kurumuna sahip şehri durumunda. Haliyle bilimsel yayına en çok katkı sağlayan il de Ankara’dır. Ar-Ge, yenilikçilik ve bilişim alanlarında güçlü altyapıya sahip bir şehirdir Ankara. Şehrimizde 6 teknopark bulunuyor. Sanayi ve Ticaret bakanlığı ölçülerine uyan 64 özel Ar-Ge merkezinden 14’ü de Ankara’da bulunuyor. Az önce de belirttiğim gibi faal olan 5 organize sanayi bölgemiz var. Savunma Sanayiinde üs konumunda bir şehir. Medikal cihaz alanında çok önemli aşamalara gelmiş durumda. Konya ve Eskişehir’le hızlı tren bağlantısı var. İstanbul’la çok yakında başlayacak. İzmirle ve Sivas’la da hızlı tren bağlantı yollarının yapımı devam ediyor. Yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanımız var. Türkiye’nin ilk ve en büyük uluslararası lojistik üssü Kazan’da kuruldu faaliyet gösteriyor. Ankara Türkiye’nin ilk uluslararası taşımacılık üssü olarak bu alanda yerini alacaktır. Ankara 2013 yılında 7 milyon 981 milyon dolar ihracat yaptı ve 10 milyar 691 milyon dolar da ithalat gerçekleştirdi. Ankara’nın kısa süre sonra ileri teknoloji üretebilen ve ihraç edebilen bir il olacağına inanıyorum. Ankara geleceğini planlayan, gelişmenin önemini bilen ve yönünü belirleyen bir şehirdir. Bu nedenle Türkiye’de pek çok yeniliğe bu şehirde imza atılacağını düşünüyorum.

     

        Bezci: “Amacımız Ankara’yı Marka Şehir Haline Getirmek”

Ankara’nın popülerliğini arttırmak ve tanıtımını yapmak adına ATO olarak sizlerin bir girişimi var mı?

Ankara’nın popülerliğini arttırmak ve tanıtımını yapmaya yönelik çalışmaları biz marka şehir yapma çalışmaları olarak adlandırıyoruz. Biraz önce sıraladığım Congresium, Ankara Fuar alanı, Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurma çalışmaları bu çalışmalardan bazıları. Bugün gelinen noktada tıpkı ülkeler gibi şehirlerin de kendi aralarında bir yarış var. Şehirleri marka haline getirerek bu yarışta ön sıralarda yer alması için bir dizi çalışma yapılması gerekiyor. Festivaller de bunlardan biridir. Ankara Alışveriş Festivali sadece şehirdeki ticareti canlandırmıyor, yerli ve yabancı turistin şehre gelmesine de yol açıyor. Ankara’yı tanıtmak amacıyla iki yıldır Ankara Alışveriş Festivali organize ediyoruz. Bildiğiniz gibi Ankara’da ilk alışveriş festivalini 2012 yılında gerçekleştirdik. 4 Haziran-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen Ankara Shopping Fest ilkinde olduğu gibi ikinci yılında da büyük başarılara imza attı. 24 günlük festival döneminde Başkent’te cirolar ortalama yüzde 19,6 oranında artış gösterdi.  Düzenlediğimiz bu festival Ankara için çok önemli bir organizasyondur. Biz üçüncü festival için kolları sıvamıştık.  Ancak Türkiye’nin çok sayıda evladını kaybettiğini, yüzlerce ailenin ocağına ateş düşüren Soma’dan gelen acı haber bizleri de festivalin yeniden programlanması konusunda harekete geçirdi.  6 Haziran’da başlatacağımız festival için hazırlık çalışmalarını sürdürüyorduk. Ancak ülke olarak derin bir acı yaşarken festival yapmayı içimize sindiremedik. Bu yüzden erteleme kararı aldık.
 


Ankara’da ticari hayatı canlandırmak ve ivme kazandırmak adına yürütülen çalışmalar nelerdir?

Salih BezciTabii ki Ankara Ticaret Odası olarak şehrin ticari hayatını canlandırmaya yönelik çalışmalarımız da mevcut. Bildiğiniz gibi, odamıza üye olan her bir ticari işletme iştigal alanına göre belirlenen komitede temsil ediliyor. 68 ayrı meslek grubunun komitesi mevcut. Örneğin konfeksiyon alanında çalışanlar Konfeksiyon-Hazır Giyim-Triko Meslek Komitesi’nde temsil ediliyor. Bilgisayar ve yazılım gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler Bilişim Teknolojeleri Meslek Komitesi’de, fayans satıcıları Seramik ve Vitrifiye Satıcılar Meslek Komitesi’nde temsil ediliyorlar.

Bu komitelerimiz dışında, sektörlerin sürdürülebilir gelişimini sağlamak, rekabet gücünün arttırılmasına yönelik uygulama örneklerini geliştirmek amacıyla da özel ihtisas komisyonları kurduk.  Aralarında Dış Ticaret ve Uluslararası İşbirliği Özel İhtisas Komisyonu, Perakende Sektörü Özel İhtisas Komisyonu, Enerji ve Çevre Özel İhtisas Komisyonu’nun da bulunduğu 22 özel ihtisas komisyonumuz mevcut.

Hem komitelerimiz hem de komisyonlarımız üyelerimizin görüş, talep ve şikayetleri doğrultusunda çalışmalar yürütüyorlar. Periyodik toplantılar yapıp kararlar alıp,  bu kararlar doğrultusunda da çalışmalar yürütüyorlar.

Bu komite, komisyon ve gruplar oda yönetimi olarak bizlerin çalışmalarını da yönlendiriyor. Örneğin çalışma grubu, kıdem tazminatı konusunda üyelerimizin yaşadıkları sıkıntıları tespit etti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız başta olmak üzere konunun ilgililerini ziyaret ederek, sıkıntıları aktardık. Yani bizim hangi konuda ne şekilde çalışma yapacağımız üyelerimizden gelen talep, tespit ve şikâyetlere göre şekilleniyor ve çözüme kavuşturuluyor.

Tüm bunların dışında üyelerimizin yurtdışına açılmasını sağlamak, ihracatımızı artırmak amacıyla altyapı çalışmalarını tamamlayarak 2015 yılında ATO 1. Uluslararası Ticaret Zirvesi düzenleyeceğiz. Aynı şekilde Ankara’yı Anadolu’yla buluşturmak için de ATO İç Ticaret Zirvesi yapacağız. Bünyemizde kurulan ATO Ticaret ve Girişimcilik Akademisi ile çeşitli alanlarda eğitim çalışmaları yapacağız.