AMAZON’DAN E TİCARETTE 2 YENİ İNOVATİF GİRİŞİM

Amazon

AMAZON’DAN E TİCARETTE 2 YENİ İNOVATİF GİRİŞİM

Gıda Sektörüne Dash ile Girecek

Alanında getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Amazon şimdi de “Amazon dash” ile gıda sektörüne giriş yapıyor. San Francisco ve Los Angeles’ta yapılacak testlerden sonra elde edilecek sonuçlara göre, gıda satışı hem Amerika’da hem de Almanya başta olmak üzere dünyanın diğer ülkelerinde başlayacak.

 

Amerikalı internet alışveriş devi Amazon şimdi de gıda satışına başlayacağını duyurdu. Daha önce pek çok yeniliğe imza atan ABD’li online alışveriş devi, “Amazon Dash” adını verdiği bir uygulama ile internet üzerinden gıda satışları için testlere başladı.

Amazon

 

Almanya’da yayın yapan “Chip” adlı bilişim sitesinin duyurduğu habere göre, sistem çift aşamalı olarak çalışıyor. İlk olarak müşterinin hangi gıdayı almak istediğine dair önüne konulan bir alışveriş listesi ve üzerinde 

bulunan barkodlardan oluşan sipariş aşaması. İkinci olarak ise Amazon’un soğuk hava depolarında bulunan gıdaların müşterilere ulaştırılması aşaması.

Uygulamanın en dikkat çeken tarafı ise, müşterilere daha önceden verilecek çubuk şeklindeki barkod tarayıcısıyla müşteri evinde biten ürünün kutusu veya ambalajı üzerindeki barkodunu taradıktan sonra sipariş verebilecek olması.

 

Müşteri internet üzerinden yaptığı alışverişten sonra bu bilgiler Amazan’un depolarındaki bilgisayarlara iletilecek, ardından da müşterinin cep telefonu veya bilgisayarında onaya sunulacak. Bu süreç tamamlandıktan sonra da gıda soğuk hava depolarından bir gün içinde müşteriye ulaştırılacak. Ancak söz konusu uygulamadan faydalanabilmek için Amazon’un dağıtım ağına üye olmak gerekiyor.

Uygulama içerisinde, internet üzerinden yapılabilecek alışveriş listesinde 500 binden fazla gıda bulunuyor.


 

30 Dakikada Havadan Teslimat

 

ABD’nin saniyede 30 bin ürün satışı gerçekleştiren e-ticaret firması Amazon “Prime Air” olarak adlandırılan otomatik hava araçlarının AR-GE çalışmalarına hız kazandırdı. Bu araçların paketleri müşterilere, siparişi verdikten sonra geçen 30 dakikalık süre içinde teslim etmeleri planlanıyor.

Kendi kendine giden hava araçları şu anda yaklaşık 2.25 kg.’lık bir paketi 16 kilometre uzaklıktaki mesafaye taşıyabiliyor. Amazon’un ürünlerin teslimatını hızlandırmak amacıyla ABD geneline dağılmış 96 farklı dağıtım merkezi bulunuyor. Ülkedeki bütün müşterileri kapsamak veya her ürünü hava araçlarıyla teslim etmek mümkün değil, ancak şehir merkezindeki gönderilerde bu hava araçlarından faydalanılacak gibi görünüyor.

Amazon

Şirket yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre, şu anda test edilen hava araçlarının birkaç yıl içinde havada uçmaya başlayabileceği bekleniyor. Amazon şu anda hava araçlarının dayanıklılığını test ediyor, bu hava araçlarının hava boşluğuna rastladığında yere düşüp bir müşteriye zarar vermemesini garanti altına almaya çalışıyor.

Güvenlik hususlarının yanı sıra hava araçlarının kullanıma sunulmasından önce FAA düzenlemelerinin de uygun hâle gelmesi gerekiyor. Yetkililerin yaptıkları açıklamalara göre, düzenlemelerdeki değişiklikler en erken 2015 yılında gerçekleşecek.