AKBANK VE TESK ESNAF İÇİN ELELE VERDİ

AKBANK VE TESK ESNAF İÇİN ELELE VERDİ

Akbank ile TESK’in çok yönlü işbirliği anlaşması kapsamında sunulan indirimli EkoPOS tarifeleri sayesinde TESK üyesi esnaf, ödeyeceği POS ücretini ay başında bilecek.

Esnafa yönelik çalışmalarını “Akbank’tan Esnaf Kardeşliği” altında sürdüren Akbank, esnaf ve sanatkarın lider çatı örgütü Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile geniş kapsamlı bir işbirliğine adım attı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1.6 milyon esnaf ve sanatkar için bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma ile, Türkiye'nin her yerindeki esnaf ve sanatkar, Akbank'ın geliştirdiği tüm bankacılık ürün ve hizmetlerinden faydalanmanın yanı sıra eğitim ve danışmanlık gibi destekler de alacak.

 

“Esnafa sağlanan her türlü destek Türkiye’ye döner”

Esnaf ve sanatkarların Türkiye ekonomisi için büyük değer taşıdığına işaret eden Binbaşgil, “Akbank olarak yaklaşık 400 bin esnaf ile diğer bir ifadeyle Türkiye’deki esnafın dörtte biri ile çalışıyoruz. Esnafımıza ihtiyaç duydukları finansman için rahatça geri ödeme imkânı sağlayan ‘Olduğunda Öde Kredisi’ ile başlayan çalışmalarımıza Axess KOBİ, Gönlüne Göre Öde Esnafım kampanyası ile devam ettik. Tüm ürünleri bu kardeşlik duygusuyla esnafın hayatını kolaylaştırmak için geliştiriyoruz. Olduğunda Öde Kredisi, Axess KOBİ ve Gönlüne Göre Öde Esnafım kampanyası müşterilerimizden yoğun ilgi gördü. Yaptığımız çalışmanın karşılığını aldığımızı görmek bizi sevindiriyor” dedi.

İmza töreninde konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, “Bereket ayıyla birlikte bir anlaşma yapıyoruz. Bereket hiçbir zaman esnaf sofrasından eksik olmaz. Esnaf ve sanatkar kültürünün 800 yıllık bir geçmişi var. Devletler kurmuş devletler yönetmiş. Ahilik, çırak, kalfa ve usta kültüründen ve sevgiden gelmektedir. Bu da esnaf ve sanatkarlıkta vardır. Biraz ötemizdeki Mısır Çarşısı’nı görüyorsunuz. Bu çarşı 600 yıllık bir çarşı ve ayakta. Ama dün ihtişamlarla kurulan AVM’lerin böyle bir geçmişi yok. Konfederasyonumuz Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütüdür. Mahallelerimiz her zaman esnafıyla güzel. Bizden sonraki nesil belki de bu mahalle kültürünü görmeyecek. En son yayınlanan diziler ve filmlerde esnaf ve sanatkarlarla ilgili mutlaka bir bölüm var. Vaktiyle rahmetli Sakıp Sabancı’ya ahi peştemali kuşatmış bir kişi olarak bugün çok mutluyum. Esnafa verilecek her değer bizi mutlu ediyor. Esnaf ve sanatkarımızın daha kolay krediye ulaşması gerekiyor. Bunun için kredilerin cazip olması ve ödeme kolaylığının sağlanması önemli” dedi.

 

TESK-Akbank işbirliği ile esnafa özel ekopos tarifeleri

Binbaşgil imza töreninde şu bilgileri verdi: “TESK üyeleri ‘Esnafa EkoPOS Tarifeleri’ ile POS için ödeyeceği ücreti ay başında bilecek. Dolayısıyla aylık hesabını, maliyetini net bir şekilde hesaplayabilecek. EkoPOS’dan yararlanmak isteyen TESK üyesi esnaf, aylık cirosuna uygun olan tarifeyi seçerek sadece tek bir sabit ücret ödeyecek ve ay boyunca yapacağı işlemler için başka hiçbir ücret ödemeyecek. 1.000 TL ciroya kadar aylık 15 TL sabit ücret, 2.000 TL ciroya kadar aylık 25 TL sabit ücret, 3.000 TL ciroya kadar aylık 35 TL ve 5.000 TL ciroya kadar aylık 50 TL sabit ücret seçeneklerinin sunulduğu EkoPOS ile TESK’e bağlı tüm esnaf POS sahibi olacak.”

 

Esnaf Şenlikleri esnafın cirosunu artıracak

Akbank bir yandan da, yine TESK’in desteği ile esnaf ve sanatkarların yoğun olduğu çeşitli illerde “Esnaf Şenliği” adı altında etkinliklere başlıyor. Şenlik günü esnafın yoğun olduğu meydanlarda, sokaklarda tüketicinin ilgisini çekecek yarışma, müzik ve oyun gibi benzeri etkinlikler yürütülecek. Öncesinde Banka tarafından esnafa özel avantajlar belirlenerek verilecek. Esnaf da müşterilerine yönelik indirimler yapıyor olacak. Böylelikle esnafın cirosunun artması ve ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sağlanacak.